ro

 

Externe
04 Iunie, 2026 / 20:30
/ Acum 2 ore

Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru al României

Președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat joi pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru, încredințându-i misiunea de a forma noul Guvern al României. Decizia vine după o perioadă de consultări politice și negocieri privind identificarea unei formule guvernamentale capabile să obțină sprijinul Parlamentului, transmite MOLDPRES.

În declarația făcută la Palatul Cotroceni, șeful statului a subliniat că România are nevoie de un premier independent de partidele reprezentate în Parlament, care să poată dialoga cu toate forțele politice și să contribuie la depășirea blocajelor existente pe scena politică.

„Desemnez pe domnul Eugen Tomac pentru a forma guvernul din poziția de prim-ministru”, a declarat șeful statului, precizând că este un moment important și că este necesar un nou cadru de guvernare bazat pe dialog și responsabilitate politică. „Am ales o persoană independentă de partidele din Parlament, dar cu experiență politică, capabilă să discute cu toate formațiunile. Eugen Tomac are independența, experiența și valorile necesare pentru funcția de prim-ministru”, a declarat șeful statului.

 

Nicușor Dan a făcut o trecere în revistă a evoluțiilor politice din ultimul an, amintind că alegerile din mai 2025 au fost marcate de o participare ridicată și de voturi motivate în special de temeri legate de direcția pro-occidentală a României și de stabilitatea economică. 

„În iunie 2025, patru partide și minoritățile naționale au format o coaliție și și-au asumat guvernarea. La un an distanță, imaginea externă a României și încrederea partenerilor sunt mai bune, iar situația financiară este mai stabilă”, a afirmat președintele. 

Șeful statului a admis însă că în interiorul coaliției au apărut tensiuni care au afectat funcționarea guvernării și au dus la prioritizarea intereselor politice în detrimentul interesului național. 

„S-a ajuns să pară că o parte a scenei politice este mai interesată de conflicte decât de politicile publice ale României. Pentru că partidele nu se înțeleg între ele, singura soluție posibilă este un prim-ministru independent de partidele din Parlament, care să poată duce România în direcția dorită de cetățeni”, a spus Nicușor Dan. 

Nicușor Dan a menționat ca priorități menținerea direcției pro-occidentale, stabilitatea financiară, finalizarea Planului Național de Redresare și Reziliență până la sfârșitul lunii august, conturarea bugetului pentru 2027, precum și reformele instituționale, digitalizarea și reducerea corupției.

La rândul său, Eugen Tomac a declarat că desemnarea sa reprezintă „o onoare și o mare responsabilitate”, asigurând că va începe imediat consultările necesare pentru formarea unei echipe guvernamentale și pentru obținerea sprijinului parlamentar.

„Îmi asum cu bună credință misiunea de a propune țării o echipă guvernamentală profesionistă, care să muncească pentru cetățeni. Îmi doresc să găsesc deschidere și un dialog sincer din partea tuturor forțelor politice democratice și pro-occidentale din Parlament, pentru a investi un guvern care va avea o singură agendă: binele comun al cetățenilor României. Înțeleg mizele politice — sunt legitime și firești într-un stat democratic — dar știu că România are nevoie acum de proiecte naționale duse până la capăt și de obiective clare. De aceea voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialiști, un guvern tehnocrat, nu unul politic”, a declarat Eugen Tomac.

Premierul desemnat a dat asigurări că noul Guvern va menține ferm cursul european și euroatlantic al României, subliniind că orientarea proeuropeană și prooccidentală a țării rămâne un obiectiv strategic.

„Vom menține direcția trasată de președinte: apartenența la familia europeană, consolidarea parteneriatului strategic cu Statele Unite, dezvoltarea relației transatlantice în ansamblu, iar relevanța noastră în NATO rămâne o prioritate. Foarte importantă este și competitivitatea economică, pentru că doar o economie puternică poate susține bunăstarea pe care o merită cetățenii României”, a asigurat Tomac.

Potrivit procedurilor constituționale, Eugen Tomac are la dispoziție zece zile pentru a prezenta Parlamentului programul de guvernare și lista viitorului Cabinet, care vor trebui să primească votul de încredere al legislativului.

Eugen Tomac s-a născut la 27 iunie 1981, în comuna Babele (Oziornoe) din raionul Ismail, regiunea Odesa, aflată în sudul Basarabiei (azi Ucraina). 

În calitate de europarlamentar ales, din partea Partidului Mișcării Populare, Eugen Tomac face parte din Grupul Renew Europe în Parlamentul European și este membru în: Comisia pentru cultură și educație; Comisia parlamentară de stabilizare și asociere Uniunea Europeană - Serbia; Delegația la Adunarea Parlamentară Euronest. Este, de asemenea, membru supleant în Comisia pentru ocuparea forței de muncă și afaceri sociale; Comisia pentru petiții; Comisia specială scutul democrației europene; Delegația la Comisia parlamentară de asociere UE-Republica Moldova, conform https://www.europarl.europa.eu.

La 6 octombrie 2025, Eugen Tomac a fost numit consilier onorific pentru relația cu românii de pretutindeni în cadrul Administrației Prezidențiale.