
Președintele României, Nicușor Dan: „Atât timp cât Ucraina rezistă, Republica Moldova nu este amenințată militar”
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat că nu există riscul ca Republica Moldova să fie atacată de Federația Rusă, subliniind că situația de securitate din regiune depinde în mare parte de rezistența Ucrainei în fața agresiunii ruse.
Într-un interviu oferit pentru știrileprotv.ro, șeful statului român a explicat că poziția geografică și contextul actual al războiului din Ucraina oferă Moldovei o protecție indirectă, iar orice scenariu de agresiune militară este în prezent exclus.
„Republica Moldova are doar doi vecini: Ucraina și România. Din fericire, Ucraina rezistă, ceea ce înseamnă că Moldova nu poate fi accesată din acea direcție și, cu atât mai puțin, dinspre România, care este stat membru NATO. Deci, atâta timp cât Ucraina rezistă, acest pericol nu există”, a precizat președintele Nicușor Dan.
Totodată, liderul de la București a menționat că un eventual risc sporit ar fi putut apărea doar în cazul unei victorii a forțelor pro-ruse la alegerile din Republica Moldova, scenariu care ar fi permis consolidarea prezenței militare ruse în regiunea transnistreană.
„Dacă forțele pro-ruse ar fi câștigat alegerile, ar fi putut permite o întărire a micii forțe armate de aproximativ o mie de persoane aflate acum în Transnistria. Dar în condițiile actuale, Moldova nu are niciun fel de amenințare”, a adăugat Nicușor Dan.
Declarațiile președintelui României vin în contextul preocupărilor tot mai frecvente privind securitatea Republicii Moldova și stabilitatea regiunii est-europene, pe fondul războiului prelungit din Ucraina și al tensiunilor geopolitice din zonă.
România rămâne principalul partener strategic și susținător al Republicii Moldova pe calea reformelor, integrării europene și consolidării instituțiilor democratice, oferind sprijin constant în domeniul energetic, al apărării civile și al cooperării transfrontaliere.
Președintele Franței, Emmanuel Macron, l-a reconfirmat pe Sebastien Lecornu în funcția de prim-ministru
Reuters: Țările baltice au elaborat planuri de evacuare a populației în caz de atac al Rusiei
Premiul Nobel pentru Pace a fost câștigat de Maria Corina Machado din Venezuela
Premiul Nobel pentru Pace va fi decernat astăzi. Laureatul a fost ales încă din vară
Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei: nouă răniți la Kiev și un copil ucis la Zaporojie
Israel şi Hamas au semnat acordul de încetare a focului în Gaza şi de eliberare a ostaticilor
Volodimir Zelenski acuză Moscova de faptul că vrea să semene haosul atacând instalaţii energetice odată cu venirea iernii
Putin a recunoscut că apărarea aeriană rusă a lovit anul trecut avionul azer
Premiul Nobel pentru Literatură 2025, acordat scriitorului maghiar László Krasznahorkai
CEDO condamnă Rusia să plătească Georgiei 253 de milioane de euro pentru consecințele conflictului din 2008
GALERIE FOTO // Sute de oameni la Hramul Chișinăului: tradiție, culoare și bucurie
Fermieri din Corestăuți, Ocniţa vor putea iriga 80 de hectare datorită sprijinului IFAD
Depozitul modern de la Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor, finalizat: investiție strategică pentru siguranța alimentară a țării
Cristina Gherasimov, la Bruxelles: „Moldova continuă să muncească intens pentru a avansa pe drumul european”
FOTO// Tineri artiști fotografi de pe ambele maluri ale Nistrului participă la proiectul „Generația Zoomer: Nomazii digitali și viitorul lor local”
ANTA clarifică situația transportului rutier spre Leova și inițiază dialog cu părțile implicate
ANSA consolidează competenţele la instruiri internaționale pentru dezvoltarea agriculturii ecologice
Cod galben de înghețuri, anunţat pentru 15–16 octombrie
PAS propune candidatura lui Alexandru Munteanu pentru funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
Daniela Gasparikova, PNUD: „Moldova, exemplu de reziliență și reformă, care a transformat crizele în oportunități de dezvoltare”
Orașul Chișinău, la 589 de ani. Capitala sărbătorește Hramul
Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălți – 80 de ani de excelență academică, științifică și culturală
Universitatea Tehnică a Moldovei modernizează programele universitare agricole pentru a le alinia standardelor europene
FOTO// „Nortek”, motor al inovării și digitalizării în nordul R. Moldova. Impactul investițiilor a depăşit aşteptările
Vicepremierul Cristina Gherasimov promovează parcursul european al Republicii Moldova în cadrul vizitei de lucru la Bruxelles