ro

 

Oficial
26 Mai, 2026 / 22:02
/ 28 Aprilie, 2026

Premierul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu reprezentanții Corporației Financiare Internaționale pentru Dezvoltare a SUA, pentru a discuta noi oportunități de investiții

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut astăzi o întrevedere cu Conor Coleman, Directorul pentru investiții al Corporației Financiare Internaționale pentru Dezvoltare a SUA - un partener-cheie în mobilizarea investițiilor strategice cu impact regional.

Discuțiile au vizat oportunitățile de atragere a investițiilor americane în proiecte pentru dezvoltarea economică, securitatea energetică și conectivitatea regională a Republicii Moldova.

Premierul a subliniat că Republica Moldova își propune să treacă de la modelul bazat preponderent pe asistență la unul axat pe investiții, comerț și proiecte cu impact economic durabil: „Republica Moldova oferă un mediu tot mai predictibil pentru investitorii strategici și lucrăm continuu pentru a deveni o platformă sigură pentru investiții, inclusiv în contextul reconstrucției Ucrainei”.

Printre sectoarele prioritare pentru investiții sunt infrastructura și energia, cu accent pe consolidarea rezilienței energetice, diversificarea surselor și integrarea în piețele regionale. De asemenea, au fost discutate oportunitățile din domeniile digitalizării, logisticii și industriei prelucrătoare.

Șeful Executivului a apreciat sprijinul constant al SUA pentru Republica Moldova și a reiterat interesul Guvernului de a identifica și implementa noi proiecte investiționale, cu impact național și regional. „O Republică Moldova stabilă și rezilientă contribuie direct la securitatea regională și la dezvoltarea oportunităților pentru întreaga regiune”, a subliniat Prim-ministrul Munteanu.

-


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje

/ Acum 6 zile

Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii

/ Acum 6 zile

Noi măsuri de sprijinire a dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii în perioada 2026-2027 

/ Acum 6 zile

Republica Moldova va avea, pentru prima dată, un sistem național de stocuri de urgență pentru produse petroliere

/ Acum 7 zile

Reforma justiției și lupta anticorupție, discutate de șefa statului și președintele Grupului Statelor împotriva Corupției la Strasbourg

/ Acum 7 zile

Republica Moldova își consolidează sprijinul politic în Parlamentul European și primește recunoaștere pentru parcursul său european

/ Acum 7 zile

Raportul privind funcția publică pentru anul 2025: Mai multe oportunități de dezvoltare profesională pentru angajați

/ Acum 7 zile

Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Ne propunem să construim administrații locale și regionale care să devină motoare reale de dezvoltare pentru comunități”

/ Acum 7 zile

Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul European, cu ocazia decernării Ordinului European de Merit

/ Acum 7 zile

Valeriu Chiveri:„ Reglementarea transnistreană și integrarea europeană trebuie tratate ca două procese distincte”

/ 18 Mai, 2026

Germania reconfirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova

/ 18 Mai, 2026

Igor Grosu, la întrevederea cu Ministrul de stat pentru Europa al Germaniei: „Susținerea voastră contează foarte mult pentru procesul nostru de aderare la UE”

/ 18 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu efectuează vizite la Parlamentul European, în Țările de Jos și va participa la conferința Globsec de la Praga

/ 16 Mai, 2026

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru la Tallinn: „Estonia este un prieten de nădejde și un susținător al parcursului european al Republicii Moldova, de la care avem multe de învățat"