Raportul privind funcția publică pentru anul 2025: Mai multe oportunități de dezvoltare profesională pentru angajați
Cancelaria de Stat a elaborat Raportul anual cu privire la funcția publică și statutul funcționarului public pentru anul 2025, care reflectă principalele evoluții înregistrate în managementul resurselor umane din administrația publică.
Potrivit raportului, la 1 ianuarie 2026, în serviciul public activau 57 954 de persoane, dintre care 15 593 de funcționari publici cu statut general. Dintre aceștia, 63% activează în administrația publică centrală. Femeile reprezintă 55,3% din totalul angajaților din serviciul public, iar vârsta medie a funcționarilor publici este de 46,3 ani.
În anul 2025, au fost suplinite 3 132 de funcții publice vacante, iar concurența pentru ocuparea funcțiilor publice a crescut la 2,6 candidați per funcție, cel mai înalt nivel din 2020 până în prezent. Totodată, 13 028 de funcționari publici au beneficiat de activități de dezvoltare profesională, rata de instruire ajungând la 83,6%.
Raportul mai evidențiază consolidarea cadrului normativ și instituțional, inclusiv prin crearea Institutului Național de Administrație și Management Public, aprobarea Programului de dezvoltare profesională pentru anii 2025-2027 și pregătirea sistemului informațional de evidență și management al resurselor umane. Pentru prima dată, raportul include instrumente de feedback sistemic privind satisfacția profesională și percepția specialiștilor în resurse umane. Chestionarul de satisfacție profesională a fost completat de peste 4 mii de funcționari publici.
Pentru perioada următoare, prioritățile vizează atragerea și retenția personalului calificat, digitalizarea proceselor de resurse umane și consolidarea dezvoltării profesionale în serviciul public.
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu oficialii OSCE
Mesajul Președintei Maia Sandu la recepția organizată cu ocazia Zilei Europei
Maia Sandu, la Nisporeni: întâlniri cu cetățenii și autoritățile locale
Libera circulație, starea drumurilor și plățile ilegal aplicate – pe agenda grupurilor de lucru pentru dezvoltarea transportului auto și infrastructurii drumurilor
Finanțare de 60 de milioane de euro pentru modernizarea infrastructurii de irigare din Republica Moldova
Mai multă siguranță rutieră – vehiculele ce nu corespund cerințelor tehnice vor avea înmatricularea suspendată automat
Particip.gov.md – platforma unică pentru consultările publice, modernizată de Guvern, pentru ca cetățenii să vină mai ușor și mai rapid cu propuneri
Taberele de vară pentru copii și adolescenți, în pregătiri pentru sezonul estival 2026
Guvernul alocă 50 de milioane de lei pentru fermierii afectați de seceta din 2025
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la Forumul de securitate din regiunea Mării Negre și a Balcanilor, desfășurat la București
Igor Grosu, la București: „Republica Moldova și România sunt legate printr-o relație specială, dar și printr-un parteneriat puternic”
Președinta Maia Sandu va efectua o vizită de lucru în raionul Nisporeni
Președinta Maia Sandu a prezidat ședința Comisiei Naționale pentru Integrare Europeană
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu șefii misiunilor diplomatice ale statelor membre ale Uniunii Europene
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Ne propunem să construim administrații locale și regionale care să devină motoare reale de dezvoltare pentru comunități”
Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare
Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți
Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației
FOTO // Colegiul Militar din Chișinău a fost vizitat de Principele Radu al României
Biblioteca Națională continuă serile dedicate filmului moldovenesc. „Moldova-Film” revine în atenția publicului
Un avion românesc F-16 a doborât în Estonia o dronă ucraineană. Ministrul Apărării de la Kiev și-ar fi prezentat scuzele pentru incident
VIDEO // Președinta Maia Sandu a fost decorată cu Ordinul European de Merit: „Această distincție aparține oamenilor din Moldova”
Doi procurori din Chișinău vor fi audiați în luna mai în cadrul evaluării externe a integrității
Discursul Președintei Maia Sandu în Parlamentul European, cu ocazia decernării Ordinului European de Merit
Președinta Maia Sandu, la Strasbourg: „Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea negocierilor cu UE pe toate clusterele”
Festivalul Internațional de Poezie „Grigore Vieru” revine la Chișinău și Ungheni. Programul evenimentului
Circa o mie de observatori externi vor monitoriza desfășurarea examenelor naționale de absolvire a gimnaziului
Fosta viceprimară a Chișinăului a făcut dezvăluiri despre presupuse ilegalități. Municipalitatea a venit cu reacții
FOTO, VIDEO // Șefa statului, Maia Sandu, întâmpinată de președinta Parlamentului European, Roberta Metsola, la sediul instituției din Strasbourg: „Vom continua să sprijinim Republica Moldova”
Cooperarea comercială și investițională dintre Moldova și China, discutată de vicepremierul Mihai Popșoi la Beijing