ro

 

Oficial
01 Aprilie, 2026 / 02:26
/ 13 Februarie, 2026

Reforma APL: Deja în șapte raioane, Guvernul a organizat consultări publice cu cetățenii și aleșii locali

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Reprezentanții Guvernului au mers în șapte raioane, în ultimele cinci zile, pentru a discuta despre reforma administrației publice locale (APL). În perioada 9 – 13 februarie 2026, Executivul a organizat consultări publice privind reforma APL în raioanele Drochia, Soroca, Nisporeni, Florești, Sângerei, Cantemir și Cahul. 

La discuții au fost invitați toți doritorii, iar reprezentanții Executivului au vorbit despre necesitatea de a ne implica și la nivel de administrație, și la nivel de comunitate în pregătirea conceptului de reformă. Pentru ca beneficiile reformei să răspundă cât mai bine nevoilor oamenilor, părerea fiecăruia contează. Totodată, Guvernul a accentuat că încurajează amalgamarea voluntară. 

Guvernul îndeamnă cetățenii să se implice activ în procesul de consultare publică. Sugestiile pot fi expediate și la adresa electronică:  primariiputernice@gov.md.

Săptămâna viitoare, ședințele vor continua în raioanele Anenii Noi, Edineț, Dondușeni, Râșcani, Glodeni, Căușeni, Ștefan Vodă, Hâncești și Ialoveni.

Menționăm că propunerile colectate în cadrul consultărilor vor fi analizate și integrate în conceptul reformei, care urmează să fie prezentat și consultat începând cu luna martie. 

Anterior, au avut loc consultări cu organizațiile primarilor – Congresul Autorităţilor Locale din Moldova (CALM) și Centrul pentru Administrație Locală Europeană (CALE), președinții de raioane, șefii Oficiilor Teritoriale ale Cancelariei de Stat, parteneri de dezvoltare, organizații ale societății civile, membrii Comisiei parlamentare pentru administrație publică și dezvoltare regională, fracțiunile parlamentare și reprezentanții partidelor extraparlamentare. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ministrul Economiei al României, Irineu Darău

/ Acum 4 zile

Președinta Maia Sandu, la Adunarea Generală a Judecătorilor: „Oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”

/ Acum 4 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la Adunarea Generală a Judecătorilor

/ Acum 4 zile

TeConsult își consolidează rolul în guvernarea deschisă: a fost finalizată cea de-a doua ediție a programului de instruire

/ Acum 5 zile

Parlamentul a luat act de demisia deputatului Nicolae Botgros

/ Acum 5 zile

Noi măsuri pentru protejarea consumatorilor și asigurarea accesului la carburanți

/ Acum 5 zile

Tarifele pentru transportul rutier de persoane vor fi ajustate

/ Acum 5 zile

Maia Sandu în prima vizită oficială a unui șef de stat moldovean în Republica Slovacă: parteneriat bilateral aprofundat și angajament comun pentru aderarea Republicii Moldova la UE

/ Acum 5 zile

Ședința săptămânală a Comisiei Unificate de Control din 26 martie 2026

/ Acum 5 zile

Discursul Președintei Maia Sandu la conferința de presă comună cu Președintele Republicii Slovace, Peter Pellegrini

/ Acum 6 zile

Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu directorul adjunct al Departamentului pentru Europa de Est și Asia Centrală din cadrul Oficiului pentru Afaceri Externe, Commonwealth și Dezvoltare al Regatului Unit

/ Acum 6 zile

Ședința de lucru a experților din domeniul veterinar și fitosanitar

/ Acum 6 zile

Guvernul a aprobat un set de măsuri pentru protejarea sistemului energetic și reducerea consumului în perioada stării de urgență

/ Acum 6 zile

Șefa statului întreprinde o vizită oficială în Republica Slovacă