ro

 

Politică
26 Iulie, 2026 / 20:19
/ 27 Februarie, 2026

MAE avertizează cetățenii moldoveni asupra riscurilor de securitate în Statul Israel

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) al Republicii Moldova informează cetățenii care se află, tranzitează sau intenționează să călătorească în Statul Israel asupra deteriorării potențiale a situației de securitate din regiune, pe fondul evoluțiilor recente din Orientul Mijlociu și a riscurilor sporite de escaladare, transmite MOLDPRES.

„Autoritățile israeliene nu au instituit măsuri suplimentare de protecție civilă, însă adăposturile antirachetă publice sunt disponibile populației. Situația este caracterizată printr-un grad ridicat de volatilitate și imprevizibilitate, deși aeroportul internațional Ben Gurion funcționează în regim obișnuit. Mai multe state au emis deja alerte de securitate pentru propriii cetățeni”, explică MAE.

Recomandările MAE pentru cetățenii Republicii Moldova

· Evitarea călătoriilor neesențiale în Israel.

· Evitarea deplasărilor în nordul Israelului (zona de frontieră cu Liban și Siria), în proximitatea Fâșiei Gaza și în alte zone cu risc sporit de securitate.

· Cetățenii aflați în Israel trebuie să manifeste prudență maximă, să urmărească strict instrucțiunile autorităților locale și să ia în considerare opțiunea părăsirii țării, în funcție de evoluția situației și disponibilitatea curselor comerciale.

De asemenea, MAE recomandă identificarea din timp a adăposturilor antirachetă, evitarea zonelor aglomerate, menținerea documentelor de identitate valabile și accesibile și urmărirea permanentă a informațiilor oficiale ale autorităților israeliene.

Sprijin consular

Ambasada Republicii Moldova la Tel Aviv monitorizează permanent evoluțiile de securitate și menține contactul cu autoritățile locale și partenerii internaționali. Cetățenii pot solicita asistență consulară de urgență la:

Ambasada Republicii Moldova în Statul IsraelTelefon: +972 52 778 9772Email: tel-aviv@mfa.gov.md

Ministerul Afacerilor Externe va actualiza această alertă în funcție de evoluția situației de securitate din regiune, îndemnând cetățenii să rămână vigilenți și să respecte recomandările oficiale.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Amalgamare voluntară la Hâncești: șase primării se unesc și vor primi 40,8 milioane de lei pentru dezvoltare

/ Acum 3 zile

Mihai Popșoi: „Următorul obiectiv este deschiderea celorlalte clustere de negocieri cu Uniunea Europeană”

/ Acum 3 zile

Mihai Popșoi: Relațiile externe trebuie valorificate mai mult în beneficiul economiei Republicii Moldova

/ Acum 4 zile

Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte privind energia, justiția și infrastructura școlară

/ Acum 4 zile

GALERIE FOTO // Prima ședință a Guvernului Tofan, în imagini: priorități, decizii și atmosfera din debutul noului Executiv

/ Acum 4 zile

Termenul pentru amalgamarea voluntară expiră pe 31 iulie

/ Acum 4 zile

Ministerele vor prezenta propuneri de optimizări în sistemul public

/ Acum 4 zile

Premierul anunță reguli mai stricte pentru deplasările externe ale demnitarilor. Vasile Tofan: „Trebuie să strângem puțin cureaua”

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan cere măsuri împotriva „salariilor nesimțite”. Guvernul va propune plafonări și eliminarea unor sporuri

/ Acum 4 zile

VIDEO // Actele oficiale emise în R. Moldova și Germania vor fi recunoscute mai simplu. Mihai Popșoi: „Noua procedură le va permite cetățenilor să economisească timp și bani”

/ Acum 4 zile

Guvernul a aprobat eliberarea din funcție a doi secretari de stat de la Agricultură și Sănătate

/ Acum 4 zile

Alexandru Manciu va asigura interimatul funcției de director al ANSA

/ Acum 4 zile

Premierul Vasile Tofan, la prima ședință a noului Guvern: „Provocările sunt mari. Trebuie să muncim cu integritate și curaj”

/ Acum 4 zile

Premierii României și Ucrainei au transmis mesaje de felicitare după învestirea Guvernului de la Chișinău