ro

 

Politică
04 Iunie, 2026 / 09:09
/ 25 Februarie, 2026

Parlamentul se întrunește joi în ședință: Ministra de Interne va prezenta un raport în fața deputaților

Parlamentul se întrunește joi în ședință plenară. Ordinea de zi a acesteia a fost aprobată astăzi de Biroul permanent. În cadrul ședinței, vor avea loc audieri parlamentare privind politicile și măsurile întreprinse de Ministerul Afacerilor Interne în domeniul prevenirii și combaterii consumului și traficului de droguri, informează MOLDPRES.

Pe agenda ședinței plenare se regăsește și Declarația Parlamentului Republicii Moldova cu ocazia împlinirii a patru ani de la invadarea militară la scară largă a Ucrainei de către Federația Rusă.

Totodată, deputații vor examina în prima lectură proiectul de lege privind grădinile zoologice. În lectura a doua, vor fi discutate proiectul de modificare a Codului educației, precum și proiectul privind remediile și căile de atac în materie de atribuire a contractelor de achiziții publice, sectoriale și concesiuni.

Deputații vor mai discuta Programul legislativ al Parlamentului pentru anul 2026. De asemenea, Parlamentul urmează să ia act de încetarea mandatului lui Alexei Gherțescu în calitate de președinte al Plenului Consiliului Concurenței și de încetarea mandatului Saskiei de Vries în Comisia de evaluare externă a integrității etice şi financiare a procurorilor.

Potrivit Direcției comunicare și relații publice a Parlamentului, Biroul permanent a mai decis că moțiunea simplă asupra politicilor Ministerului Apărării în domeniul apărării naționale și asigurării securității și integrității fizice a militarilor Armatei Naționale va fi examinată pe data de 12 martie.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // CEC a recepționat procesele-verbale privind rezultatele turului doi al alegerilor locale noi

/ Acum 2 zile

Delegație a Parlamentului de la Chișinău, în vizită la Bruxelles pentru discuții privind integrarea europeană

/ Acum 3 zile

CEC a prezentat rezultatele preliminare ale turului doi al alegerilor locale noi

/ Acum 3 zile

Procesul de vot în cadrul turului doi al alegerilor locale noi s-a încheiat. Peste 31% din alegători au votat

/ Acum 3 zile

Alegeri locale noi. Peste 27% din alegători s-au prezentat la urnele de vot către ora 18:00

/ Acum 3 zile

Alegeri locale. Peste 21% din alegători au votat până la 15.00

/ Acum 3 zile

Alegeri locale noi. Peste 11% dintre votanți s-au prezentat la urne până la ora 12:00

/ Acum 3 zile

Republica Moldova continuă drumul spre UE, chiar fără decizia formală privind clusterele, susține șefa statului

/ Acum 3 zile

Alegeri locale noi: până la ora 09:00, au votat peste 2 la sută din alegători

/ Acum 4 zile

Cetățenii sunt așteptați la urnele de vot pentru a participa la turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar

/ Acum 4 zile

VIDEO // Șefa statului despre vizitele externe: „Republica Moldova trebuie să convingă statele UE să accepte aderarea”

/ Acum 4 zile

Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea primului cluster de negocieri cu Uniunea Europeană, susține șeful diplomației mooldovenești

/ Acum 4 zile

Vicepremierul Mihai Popșoi: „Republica Moldova este tot mai respectată pe plan internațional”

/ Acum 4 zile

CEC anunță ziua tăcerii, înainte de turul doi al alegerilor locale noi pentru funcția de primar