ro

 

Politică
13 Iunie, 2026 / 14:47
/ 15 Mai, 2026

Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu șefa diplomației din Monaco despre cooperarea bilaterală și prioritățile Consiliului Europei

Viceprim-ministrul Mihai Popșoi, ministru al Afacerilor Externe, a avut astăzi o întrevedere la Chișinău cu ministrul pentru Afaceri Externe și Cooperare al Monaco, Isabelle Berro-Amadeï, aflată în prima sa vizită oficială în Republica Moldova, transmite MOLDPRES.

Întâlnirea a avut loc în contextul celei de-a 135-a Sesiuni Ministeriale a Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, în cadrul căreia Monaco a preluat de la Republica Moldova președinția Comitetului.

Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, Mihai Popșoi a felicitat autoritățile monegasce cu ocazia preluării mandatului și a exprimat disponibilitatea Republicii Moldova de a sprijini exercitarea președinției de către Monaco.

La rândul său, Isabelle Berro-Amadeï a declarat că sprijinul pentru Ucraina, precum și combaterea interferențelor străine și a manipulării informaționale vor rămâne printre prioritățile Principatului Monaco în perioada exercitării mandatului la conducerea Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei.

Cei doi oficiali au discutat și despre consolidarea relațiilor bilaterale moldo-monegasce, în special în domeniul economic. Discuțiile au vizat cooperarea în sectoare precum combaterea corupției și a spălării banilor, industria agroalimentară și sectorul vitivinicol.

În cadrul întrevederii, Mihai Popșoi a reiterat interesul Republicii Moldova pentru promovarea vinurilor moldovenești pe piața din Monaco.

Relaţiile diplomatice între Republica Moldova şi Principatul Monaco au fost stabilite la 8 septembrie 2011.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

MAE a emis o alertă de călătorie pentru Qatar și Kuweit: „Situația de securitate rămâne volatilă”

/ Acum 4 zile

FOTO // Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman: „Marele Ducat de Luxemburg, ca membru fondator al UE, susține ferm parcursul european al Republicii Moldova”

/ Acum 5 zile

Maia Sandu l-a felicitat pe Nikol Paşinian pentru obținerea majorității parlamentare: „Moldova și Armenia împărtășesc un angajament comun pentru pace și stabilitate în Europa”

/ Acum 5 zile

FOTO // Un grup de deputați, în vizită la Washington. Oficialii au discutat cu reprezentanți ai Congresului SUA despre cooperarea politică și securitatea regională

/ Acum 5 zile

Referendum local. Alegătorii din comuna Coșnița, raionul Dubăsari, pot solicita votarea la locul aflării

/ Acum 5 zile

MAE, în discuții cu autoritățile din Ucraina cu privire la drona explodată la Orhei: „Responsabilitatea pentru orice dronă ce ajunge pe teritoriul țării noastre este a Rusiei”

/ Acum 5 zile

MAE condamnă incidentul în care un aparat de zbor s-a prăbușit și a explodat la Orhei: „O amenințare la adresa securității și o încălcare a suveranității și integrității teritoriale a statului”

/ Acum 5 zile

Deputați din Luxemburg efectuează o vizită în Republica Moldova pentru discuții privind integrarea europeană

/ Acum 5 zile

Ambasada Republicii Moldova în Israel avertizează asupra noilor măsuri de securitate după atacul cu rachete din Iran

/ Acum 5 zile

Conferința Investițională UE–Moldova // Mihai Isac: „Integrarea europeană trebuie să devină un proiect economic vizibil pentru cetățeni și credibil pentru investitori”

/ Acum 6 zile

Fostul ministru al Agriculturii, Vasile Bumacov, ales președinte al PSDE

/ Acum 6 zile

Vladimir Voronin se retrage de la conducerea PCRM după peste trei decenii. Diana Caraman, aleasă președinte al partidului

/ Acum 7 zile

Siegfried Mureșan: „Rusia folosește agresiunea hibridă în România așa cum a făcut și în Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Igor Grosu, după întrevederea cu comisara europeană pentru extindere Marta Kos: „Următorii ani vor fi decisivi pentru viitorul european al Moldovei”