ro

 

Societate
12 Februarie, 2026 / 18:27
/ Acum 3 ore

Audierea fostului democrat Vladimir Plahotniuc în dosarul fraudei bancare a fost reprogramată, acesta a invocat că este bolnav

Audierea fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, în dosarul fraudei bancare a fost reprogramată, după ce acesta a declarat în fața instanței că se simte rău și nu poate depune mărturii și nici nu și-a finalizat discursul, comunică MOLDPRES.

Deși s-a prezentat la ședința de judecată din 12 februarie, Plahotniuc a afirmat că ar fi contractat o viroză și că nu este în stare să ofere declarații. Acesta le-a spus jurnaliștilor că a pregătit peste 40 de pagini de depoziții, însă nu are încă formulate concluziile.

Avocații inculpatului au solicitat amânarea audierii. Cererea a fost criticată de acuzare, însă a fost acceptată de magistrați. Instanța a decis, totodată, că apărătorii trebuie să prezinte un certificat medical care să confirme boala.

„Atât timp cât nu dispunem de acte medicale, nu putem avea o apreciere obiectivă”, a spus procurorul de caz, Alexandru Cernei.

Tot astăzi, instanța a admis cererea apărării privind audierea a încă trei martori. Până în prezent, au fost audiați 18 din cei 27 de martori propuși inițial de avocații lui Vladimir Plahotniuc.

Vladimir Plahotniuc a fost reținut în Grecia la 22 iulie 2025 și extrădat în Republica Moldova la 25 septembrie 2025. În prezent, acesta se află în arest preventiv la Penitenciarul nr. 13 din Chișinău și este cercetat în patru dosare penale de rezonanță, ce vizează, printre altele, constituirea și conducerea unei organizații criminale, escrocheria, spălarea banilor și frauda bancară.

Citește și: Dosarul „furtul miliardului”: Vladimir Plahotniuc vine în fața judecătorilor pe 12 februarie


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Tâlhării cu arme improvizate și electroșoc în capitală: patru inculpați ajung după gratii

/ Acum 8 ore

MMPS semnalează tentative de fraudă cu date personale sub pretextul verificării compensațiilor

/ Acum 9 ore

Peste 500 de copii refugiați din Ucraina învață gratuit limba română în școli din Moldova

/ Acum 9 ore

Atenție, gheață subțire! Salvatorii avertizează asupra riscurilor pe lacuri și râuri

/ Acum 9 ore

Creștinii ortodocși îi sărbătoresc astăzi pe Sfinții Trei Ierarhi

/ Acum 9 ore

USMF „Nicolae Testemițanu” își consolidează parteneriatul cu Franța pentru modernizarea studiilor în sănătate publică

/ Acum 9 ore

Secția de terapie a Spitalului raional Anenii Noi, renovată cu investiții de 5,5 milioane de lei

/ Acum 10 ore

Trafic fără dificultăți pe drumurile naționale: ceață pe alocuri în nord, centru și sud

/ Acum 12 ore

Agenda evenimentelor, joi, 12 februarie

/ Acum 21 ore

Cer variabil și izolat ceață, prognozate de meteorologi pentru ziua de joi

/ Acum 21 ore

Noi reguli de funcționare a școlilor sportive, aprobate de Guvern

/ Acum 22 ore

Accident grav la Telenești: O femeie a decedat după ce a fost lovită de un automobil

/ Acum 23 ore

AND: Drumurile naționale sunt practicabile, iar circulația este asigurată în condiții optime

/ Acum 1 zi

FOTO // Doi deputați ai formațiunii Democrația Acasă ar fi pătruns pe teritoriul unei parcări și ar fi scos un automobil anunțat în căutare de un executor judecătoresc. Poliția examinează cazul