Calea Ferată și Inspectoratul pentru Situații de Urgență își unesc forțele pentru situații excepționale şi siguranța infrastructurii feroviare
Întreprinderea de Stat „Calea Ferată din Moldova” (CFM) și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) au semnat, la 12 februarie 2026, un Acord de cooperare interinstituțională menit să consolideze capacitatea de prevenire și intervenție în cazul situațiilor de urgență și excepționale pe teritoriul Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.
Documentul stabilește un cadru formal de colaborare între cele două instituții, orientat spre creșterea eficienței acțiunilor de pregătire, reacționare și lichidare a consecințelor unor eventuale incidente, în special în zona infrastructurii feroviare, dar și la obiective economice conectate la rețeaua de cale ferată.
Potrivit acordului, intervențiile vor fi organizate în comun și vor implica utilizarea resurselor specializate ale CFM, inclusiv trenurile de intervenție la incendii și trenul de restabilire. Acestea vor putea fi mobilizate nu doar la instalațiile tehnologice aflate în gestiunea Căii Ferate din Moldova, ci și la alte obiective economice din țară care dispun de racord la infrastructura feroviară.
De asemenea, acordul introduce mecanisme clare de coordonare operativă și schimb de informații între CFM și IGSU, pentru asigurarea unei reacții prompte în situații de risc.
„Cooperarea vizează atât faza de prevenire, prin pregătiri și planificare comună, cât și intervenția efectivă în caz de incendii, accidente tehnologice sau alte situații excepționale care pot afecta transportul feroviar ori siguranța publică. Parteneriatul va contribui la reducerea timpului de reacție al echipelor de intervenție, la limitarea pagubelor materiale și la sporirea nivelului de protecție a populației și a bunurilor, prin valorificarea infrastructurii și a capacităților tehnice existente în sistemul feroviar”, explică instituţiile semnatare.
Semnarea acordului se înscrie în eforturile de modernizare a managementului situațiilor de urgență și de consolidare a cooperării interinstituționale, considerate esențiale pentru protejarea infrastructurii critice și pentru asigurarea continuității serviciilor publice în condiții de siguranță.
Agenda evenimentelor, joi, 12 februarie
Cer variabil și izolat ceață, prognozate de meteorologi pentru ziua de joi
Noi reguli de funcționare a școlilor sportive, aprobate de Guvern
Accident grav la Telenești: O femeie a decedat după ce a fost lovită de un automobil
AND: Drumurile naționale sunt practicabile, iar circulația este asigurată în condiții optime
FOTO // Doi deputați ai formațiunii Democrația Acasă ar fi pătruns pe teritoriul unei parcări și ar fi scos un automobil anunțat în căutare de un executor judecătoresc. Poliția examinează cazul
VIDEO // Amendă de până la 600 de lei pentru utilizarea telefonului în timpul conducerii automobilului. Polițiștii sporesc acțiunile de control
CSJ a examinat anul trecut peste 4.300 de cauze, funcționând cu doar 10 judecători din 20 prevăzuți de lege
AMDM avertizează: medicamentele pentru slăbit, folosite fără prescripție, pun sănătatea în pericol
Mai multe focare de boli la animale, confirmate în Moldova. ANSA anunță măsuri sporite de prevenire
Formarea țurțurilor și gheața la acoperișuri reprezintă un pericol pentru oameni și bunuri, atenționează IGSU
O tânără din Bălți a fost condamnată la trei ani de închisoare după ce și-a maltratat bebelușul
Fostul democrat Vlad Plahotniuc nu s-a prezentat la ședința din dosarul „Kuliok”, unde urma să fie audiat în calitate de martor. Instanța a decis aducerea silită a acestuia
Șantaj sexual online din închisoare: un deținut a primit încă nouă ani de închisoare pentru șantaj intim
Parlamentarii europeni vor acorda asistență deputaților de la Chișinău în transpunerea legislației europene. Siegfried Mureșan: „Oferim sprijin direct pe toate clusterele de negociere”
VIDEO // Premiera spectacolului „Noaptea scrisă cu roșu” în regia Luminiței Tâcu: o incursiune într-un capitol uitat din Chișinăul sovietic
Companii din mai multe state s-au reunit la Chișinău la Forumul de Afaceri „Fabricat în Moldova – Competitiv Internațional”
Vicepremierul Vladimir Bolea, la Ialoveni: „Investițiile în infrastructură servesc direct locuitorilor”
Speakerul Igor Grosu despre situația cu biserica din Dereneu: „Legea trebuie aplicată pentru toți, fără discriminare”
VIDEO // Doi bărbați, printre care un cetățean al Federației Ruse, reținuți în capitală pentru trafic de droguri
Calea Ferată și Inspectoratul pentru Situații de Urgență își unesc forțele pentru situații excepționale şi siguranța infrastructurii feroviare
Procuratura Anticorupție: Amenzi record și condamnări în creștere în 2025
Carnea de pasăre din Republica Moldova ajunge pe piața UE: autorizare pentru întreg teritoriul țării
ANTA respinge acuzațiile de la protestul transportatorilor: „Soluțiile trebuie căutate prin dialog legal”
Reguli noi pentru grădinile zoologice: autorizare obligatorie, controale periodice și programe educaționale
Liliana Nicolaescu-Onofrei despre situația de la biserica din Dereneu: „Organele de drept vor clarifica întreaga situație”
VIDEO // Ucraineni conduși ilegal spre UE: cinci persoane sunt cercetate de PCCOCS pentru 230 milioane de lei profit din migrație ilegală
Curtea Constituțională a validat mandatul unui deputat
Bărbat din Chișinău reținut de CNA într-un nou caz de finanțare ilicită a partidelor politice
ANSA a oprit la frontieră aproape 6 tone de bomboane etichetate înșelător: lotul nu va ajunge pe piața din Moldova