
Rețeaua NeuroDiaspora.MD, lansată la Chișinău. Premierul Dorin Recean: „I-am îndemnat pe toți profesioniștii moldoveni să colaboreze”
Peste 500 de delegați și 35 de experți internaționali s-au reunit zilele acestea la Chișinău, în cadrul Congresului dedicat sănătății creierului, un eveniment de amploare care a marcat lansarea rețelei NeuroDiaspora.MD – o inițiativă ce își propune să conecteze profesioniștii moldoveni din diaspora cu sistemul medical, academic și economic din Republica Moldova, comunică MOLDPRES.
Prim-ministrul Dorin Recean a participat la eveniment și a subliniat importanța sănătății creierului ca indicator esențial al bunăstării societății moderne.
„Sănătatea creierului este un noul indicator-cheie al bunăstării. I-am îndemnat pe toți profesioniștii moldoveni din străinătate să colaboreze cu profesioniștii moldoveni rămași acasă și - împreună - să-și ofere timpul, creativitatea și experiența pentru binele oamenilor. Să privim sănătatea creierului nu ca pe o cheltuială medicală, ci ca pe o investiție strategică în PIB: atunci când investim în creiere, investim de fapt în viitorul întregii societăți”, a menționat Dorin Recean.
Congresul a fost și o platformă pentru inovație medicală de ultimă oră. Medicii moldoveni au avut ocazia să aplice protocoale avansate de trombectomie asistată de inteligență artificială, în timp ce experți din Barcelona, Mainz și Sacramento au prezentat noi abordări în recuperarea post-accident vascular cerebral (AVC).
Lansarea rețelei NeuroDiaspora.MD creează premisele unei colaborări durabile între diaspora medicală și instituțiile din Republica Moldova. Premierul Recean a calificat profesioniștii moldoveni din afara țării drept „o resursă strategică pentru dezvoltarea națională”, capabili să transforme inteligența și expertiza globală într-un avantaj competitiv local.
„Cu oamenii noștri alături, Moldova poate!”, a transmis Dorin Recean, reafirmând angajamentul Guvernului de a susține inițiativele care pun știința și sănătatea în centrul dezvoltării naționale.
Un magistrat, trimis pe banca acuzaților pentru trafic de influență
Acces sporit la apă și canalizare. Proiectele din Cahul, Rîșcani și Soroca – declarate de interes național
Moldovenii, chemați să doneze sânge în cadrul unei campanii naționale
Tabără de vară pentru solidaritate: „Dîvosvit” reunește copii ucraineni și moldoveni la Chișinău
Republica Moldova deschide ușa pentru nomazii digitali
Procurorul de legătură al Republicii Moldova la Eurojust va fi selectat în baza unui concurs organizat de CSP
Mai multe școli din capitală au primit calculatoare noi
Incendiu într-un local din Bălți. Pompierii au prevenit extinderea flăcărilor
Angajații ANSP vor avea condiții mai bune de muncă, după renovarea sediului central din Chișinău
Financial Times: Israelul loveşte masiv Iranul, dar distrugerea completă a programului nuclear iranian rămâne incertă
Bilanţul tragediei aviatice din India a crescut la 279 de morţi
Alexandr Roitman a dezmințit informația potrivit căreia sediul Ambasadei Republicii Moldova din Tel Aviv a fost lovită de o rachetă
CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și a celor pentru incapacitate temporară de muncă
O delegație a Comitetului European pentru Prevenirea Torturii a efectuat o vizită de monitorizare în Republica Moldova
UE acordă Ucrainei încă un miliard de euro. Anunțul făcut de Ursula von der Leyen
Prim-ministrul Dorin Recean, la a opta ediție a Congresului Neurologilor: „Când investim în creiere, investim, de fapt, în viitorul întregii societăți”
Un nou raport de evaluare națională evidențiază progresele Moldovei în tranziția verde
Ambasadorul Alexandr Roitman îndeamnă cetățenii moldoveni aflați în Israel să se conformeze instrucțiunilor de securitate emise de autorități
Ploi slabe și temperaturi în ușoară creștere, prognozate de meteorologi în weekend
Târguri cu produse autohtone, organizate în sectoarele capitalei
Condiții mai bune de studii pentru 13 mii de elevi. 30 de mln de euro vor fi investiți în modernizarea mai multor școli
Israel: Al patrulea val de rachete lansate de Iran
Rețeaua NeuroDiaspora.MD, lansată la Chișinău. Premierul Dorin Recean: „I-am îndemnat pe toți profesioniștii moldoveni să colaboreze”
Atac asupra Israelului: Zeci de rachete balistice lansate de Iran
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu: Republica Moldova devine un model regional de stabilitate, inovație și integrare europeană