ro

 

Societate
24 Februarie, 2026 / 12:12
/ Acum 3 ore

Maia Sandu: „Ucraina merită o pace dreaptă, iar Republica Moldova va continua să o sprijine”

La patru ani de la declanșarea războiului din Ucraina, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj de solidaritate cu poporul ucrainean, evocând rezistența acestuia și sacrificiile făcute în contextul conflictului început în februarie 2022, transmite MOLDPRES.

Șefa statului a menționat într-o postare că, „în zorii unei zile care a schimbat istoria”, Ucraina a ales să reziste și „a rămas în picioare”, calificând dârzenia poporului ucrainean drept „o lumină pentru întreaga lume liberă”.

În mesajul său, președinta a adus un omagiu celor care și-au pierdut viața în cei patru ani de război și a exprimat compasiune pentru familiile îndoliate, pentru persoanele rănite, pentru cei care au fost nevoiți să fugă din calea luptelor, precum și pentru prizonierii de război care, potrivit declarației, au fost torturați și umiliți în captivitate.

Maia Sandu a subliniat că Republica Moldova va rămâne recunoscătoare cetățenilor ucraineni pentru apărarea păcii și libertății în Europa și a reiterat poziția Chișinăului privind necesitatea unei păci juste pentru Ucraina.

„Ucraina merită o pace dreaptă. Iar noi vom sprijini Ucraina cu solidaritate neștirbită”, a declarat președinta.

Războiul din Ucraina a început la 24 februarie 2022, odată cu invazia militară lansată de Federația Rusă, și continuă să aibă consecințe majore de securitate, umanitare și economice în regiune, inclusiv asupra Republicii Moldova, care a găzduit sute de mii de refugiați ucraineni de la începutul conflictului.

Citește și: Patru ani de la începutul invaziei ruse în Ucraina: Ambasadorul Paun Rahovei: „Poporul ucrainean a demonstrat o consolidare și o reziliență extraordinară”


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Drumarii vor desfășura lucrări de reparații ample pe traseele din țară, imediat ce condițiile meteo vor permite

/ Acum 21 ore

Dosarul „furtul miliardului”: Vladimir Plahotniuc s-a prezentat în fața instanței și a făcut declarații pe marginea cazului

/ Acum 23 ore

VIDEO // Trei cetățeni străini au fost reținuți în flagrant pentru tentativă de escrocherie cu un automobil de lux

/ Acum 23 ore

Pastorala Mitropolitului Basarabiei la începutul Postului Mare: „Să punem început bun unei noi vieți în duh, redescoperindu-ne frumusețea chipului lăuntric”

/ Acum 1 zi

Două echipe de ambulanță, agresate în timpul intervențiilor la Nisporeni și Chișinău

/ Acum 1 zi

AUDIO // Cinci persoane, reținute într-un dosar de delapidare a fondurilor pentru infrastructură. Schema prin care era „subțiat” stratul de asfalt de la 10 cm, la doar 6 cm

/ Acum 1 zi

Copiii din mediul rural vor beneficia și în 2026 de servicii stomatologice gratuite

/ Acum 1 zi

Temperaturile în creștere topesc gheața pe râuri și lacuri: salvatorii atenționează asupra riscurilor

/ Acum 1 zi

Cetățean străin, condamnat la 3 ani de închisoare pentru violență domestică și încălcarea ordonanței de protecție

/ Acum 1 zi

Peste 4000 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă

/ Acum 1 zi

CNA desfășoară peste 40 de percheziții în mai multe primării și la un operator economic într-un dosar privind delapidarea fondurilor pentru infrastructură

/ Acum 1 zi

Două persoane au fost ucise în regiunea Odesa în urma atacurilor rusești

/ Acum 1 zi

Creştinii ortodocşi intră în Postul Paștelui

/ Acum 1 zi

AND: Drumurile naționale sunt practicabile