VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la patru ani de la începerea războiului în Ucraina: „Suntem alături de Ucraina și vom sprijini eforturile pentru o pace justă, bazată pe respectarea integrității teritoriale”
Republica Moldova condamnă în termenii cei mai duri războiul dus de Federația Rusă în Ucraina. Suntem alături de Ucraina și vom sprijini eforturile pentru o pace justă, bazată pe dreptul internațional și respectarea integrității teritoriale. Mesajul a fost transmis astăzi de premierul Alexandru Munteanu, în contextul împlinirii a patru ani de la începutul invaziei ruse în Ucraina, transmite MOLDPRES.
Oficialul a subliniat că, pe 24 februarie 2022, se afla la Kiev, unde a auzit primele explozii.
„Nu am urmărit războiul la televizor. Eram la Kiev. Sirenele nici nu se activau în primele zile, era bombardat un aerodrom aflat în preajma casei mele. În câteva clipe, realitatea a milioane de ucraineni s-a schimbat. Au fost nevoiți să-și părăsească locuințele în căutarea unui adăpost sigur, iar războiul a despărțit familii întregi, lăsând în urmă durere și incertitudine”, a remarcat Alexandru Munteanu.
Oficialul a menționat că, timp de patru ani, Federația Rusă duce un război barbar împotriva Ucrainei, patru ani în care Kremlinul bombardează necontenit orașe ucrainene, lovește infrastructura energetică și transformă iernile într-o armă împotriva oamenilor.
„Rusia a dus războiul în casa fiecărui ucrainean și ucide oameni nevinovați pentru a frânge spiritul Ucrainei. Dar spiritul acestui popor este de neînvins. În tot acest timp, am văzut hotărârea oamenilor de a nu-și abandona libertatea. Am văzut unitatea unui popor care nu se frânge, ci devine tot mai puternic și mai solidar. Am văzut și solidaritatea europeană - solidaritatea umană - mii de refugiați ucraineni întâlniți la hotare de cetățenii noștri care le deschideau frățește casele și le ofereau mâncare și adăpost. Republica Moldova condamnă în termenii cei mai duri războiul dus de Federația Rusă în Ucraina. Suntem alături de Ucraina și vom sprijini eforturile pentru o pace justă, bazată pe dreptul internațional și respectarea integrității teritoriale. Pentru ca toți cei care au fost nevoiți să plece să poată reveni, în siguranță, acasă, inclusiv copiii răpiți de Federația Rusă. Iar criminalii, făptașii acestui război să fie pedepsiți”, a punctat Alexandru Munteanu.
Ucraina a fost atacată de Federația Rusă la 24 februarie 2022. De la începutul războiului, Republica Moldova a primit cel mai mare număr de refugiați ucraineni raportat la numărul de locuitori din Europa. În această perioadă, refugiații au beneficiat, în țara noastră, de asistență socială, medicală, educațională, precum și de posibilitatea de a se angaja în câmpul muncii.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Reforma administrației publice locale trebuie realizată în această toamnă. Nu avem timp pentru a aștepta”
Speakerul Igor Grosu, despre Dmitri Constantinov: „A ales să fugă în regiunea transnistreană și să invoce faptul că are o vârstă înaintată, ceea ce nu este un argument”
Peste 185 de milioane de lei, alocați în ultimii ani de Guvern pentru proiecte în suburbiile capitalei. Premierul Alexandru Munteanu: „Avem o responsabilitate comună: să gestionăm eficient banul public”
Vicepremierul Mihai Popșoi, întrevedere cu noul ambasador al Ciprului. Intensificarea cooperării în Consiliul Europei, pe agendă
Opoziția parlamentară a înaintat în Legislativ o moțiune simplă împotriva politicilor Ministerului Apărării
VIDEO // Alexei Buzu, despre reforma administrației publice locale: „Șansele unei dezvoltări mai rapide în localități sunt mai mari atunci când primăriile se vor uni”
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi, discuții cu trei ambasadori nou-acreditați în R. Moldova. Consolidarea relațiilor bilaterale, pe agendă
Ziua Memoriei și Recunoștinței va fi marcată în Republica Moldova printr-o serie de evenimente
Ministerul Energiei a rămas fără un secretar de stat
Igor Grosu la întâlnirea cu senatori americani: „Sprijinul SUA pentru Moldova rămâne esențial”
Premierul Alexandru Munteanu anunță deciziile luate în contextul codurilor galben și portocaliu de vreme rea
Moldova și Cipru își consolidează relațiile bilaterale și dialogul parlamentar
Guvernul și Consiliul Europei discută reforma administrativă: amalgamarea voluntară a localităților, văzută drept cheia serviciilor publice mai bune
Republica Moldova găzduiește Reuniunea Biroului Congresului Autorităților Locale și Regionale al Consiliului Europei
Volodimir Zelenski cere UE să stabilească un calendar exact pentru aderarea Ucrainei
VIDEO // Escrocherii cu investiții online. Victimele au fost prejudiciate cu circa un milion de lei
VIDEO // Două persoane, reținute într-un dosar de contrabandă cu aur din România
Ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu: „Sprijinul pentru Ucraina reprezintă stabilitatea și viitorul european”
„Pace justă pentru Ucraina”. Declarația comună a societății civile, semnată de peste 70 de ONG-uri din Republica Moldova
Președinta Maia Sandu, la patru ani de la începutul războiului Rusiei în Ucraina: „Vom fi mereu recunoscători ucrainenilor pentru că au apărat pacea și libertatea noastră și a întregii Europe”
Două candidate la funcția de judecător CSJ vor fi audiate de Comisia de Evaluare
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu, la patru ani de la începerea războiului în Ucraina: „Suntem alături de Ucraina și vom sprijini eforturile pentru o pace justă, bazată pe respectarea integrității teritoriale”
VIDEO // Dragobetele aduce căsătorii în toată țara: 14 cupluri spun „DA” pe 24 februarie
Ministerul Culturii solicită informarea autorităților înainte de a invita artiști străini
Cinci persoane, dintre care patru copii, evacuate dintr-o locuință cuprinsă de flăcări la Cantemir
Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu, respinge declarațiile edilului Ion Ceban privind reforma APL: „Astfel de dezinformări nu ne ajută să facem o reformă mai bună, ci doar divizează societatea”
Caldarâmul istoric de pe strada 31 August din Chișinău va fi reabilitat în acest an
Trei studenți-doctoranzi de la USMF „Nicolae Testemițanu” vor primi Bursa de excelență a Guvernului
DOC // Președinta Maia Sandu a semnat decretul privind încorporarea tinerilor în serviciul militar în Armata Națională
VIDEO // Volodimir Zelenski, mesaj către compatrioţi: Putin nu şi-a atins obiectivele şi nu a înfrânt poporul ucrainean