ro

 

Societate
24 Iunie, 2026 / 01:42
/ 24 Martie, 2026

Ministrul Educației: „Ne dorim ca fiecare tânăr din raioanele de est să aibă acces la educație de calitate și la oportunități de dezvoltare profesională”

Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a avut o întrevedere cu un grup de tineri din raioanele de est ale Republicii Moldova, care își urmează studiile în universitățile din Chișinău. Oficialul a subliniat angajamentul constant al Ministerului de a asigura acces echitabil la studii superioare pentru tinerii din stânga Nistrului, informează MOLDPRES.

Discuțiile au vizat experiența tinerilor în mediul academic, provocările întâmpinate, precum și oportunitățile pe care le oferă sistemul educațional. 

„Ne dorim ca fiecare tânăr din raioanele de est să aibă acces real la educație de calitate și la oportunități de dezvoltare profesională aici, acasă. Investim constant în mecanisme care să faciliteze integrarea lor în sistemul universitar și în societate. Ministerul Educației și Cercetării (MEC) va continua dialogul cu tinerii din regiune pentru a adapta politicile educaționale la nevoile acestora și pentru a sprijini integrarea lor academică și profesională”, a declarat ministrul Dan Perciun.

Anual, prin comanda de stat, sunt planificate locuri cu finanțare bugetară în universități pentru candidații din raioanele de est. Acestea sunt distribuite în mod egal: 50% pentru absolvenții liceelor cu predare în limba română care studiază conform programelor aprobate de MEC și 50% pentru absolvenții instituțiilor de învățământ general din unitățile administrativ-teritoriale din stânga Nistrului și municipiul Bender, care au studiat după programul de 11 clase.

Pentru a facilita integrarea academică, candidații admiși în baza programului de 11 clase  beneficiază de un an de studii compensator, organizat în cadrul universităților, care le permite să se pregătească pentru susținerea examenului național de bacalaureat.

În anul de studii 2025-2026, în universitățile din Republica Moldova au fost înmatriculați 524 de candidați din raioanele de est, dintre care 218 la buget și 306 în bază de taxă. Totodată, 270 de studenți s-au înscris la anul compensator, unde beneficiază de pregătire suplimentară la disciplinele de liceu.

În anul curent, MEC va extinde campania „Învață în Moldova” și în raioanele de est, cu scopul de a încuraja tinerii să aleagă o universitate din Republica Moldova.

Datele MEC relevă că în ultimii trei ani, aproximativ 2.000 de tineri din stânga Nistrului au fost înmatriculați în instituțiile de învățământ superior din Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Elevii din colegii și centre de excelență susțin examenul de calificare în baza testelor unice

/ Acum 15 ore

Magistrații urmează să pronunțe sentința în privința foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA

/ Acum 17 ore

Ziua Suveranității: 36 de ani de la actul care a deschis drumul Republicii Moldova spre Independență

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 23 iunie

/ Acum 1 zi

METEO // Temperaturi de până la 35 de grade pe 23 iunie

/ Acum 1 zi

Experiența României în accesarea fondurilor UE, prezentate autorităților din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Rezerviștii Forțelor Armate vor participa la antrenamente de instruire

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare

/ Acum 1 zi

Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale

/ Acum 1 zi

Un nou candidat la Colegiul Disciplinar al CSM va fi supus evaluării externe

/ Acum 1 zi

Temperaturi de până la +35°C. Meteorologii au emis Cod galben de caniculă

/ Acum 1 zi

Experți și reprezentanți ai autorităților din Moldova au studiat modele europene de gestionare participativă a ariilor protejate, în timpul unei vizite în Delta Dunării

/ Acum 1 zi

FOTO // Incendiu într-un bloc din capitală. Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale

/ Acum 1 zi

Cauza Ozdil revine pe masa magistraților. Dosarul fostului director al SIS, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale