ro

 

Societate
05 August, 2026 / 13:52
/ Acum 2 ore

Republica Moldova își modernizează sistemul de apărare. Programul pentru perioada 2026–2030, aprobat de Guvern. Anatolie Nosatîi: „În contextul actual de securitate, implementarea Programului Strategiei Naționale de Apărare reprezintă un pas esențial pentru consolidarea capacităților de apărare ale statului”

Republica Moldova își va moderniza sistemul național de apărare în baza Programului de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2026–2030, aprobat de Guvern. Documentul prevede dezvoltarea unor capacități de apărare adaptate actualelor riscuri de securitate și consolidarea rolului instituțiilor statului în acest domeniu, comunică MOLDPRES.

Programul de implementare pentru anii 2026–2030 al Strategiei Naționale de Apărare a Republicii Moldova pentru perioada 2024–2034 stabilește acțiuni concrete pentru crearea unui sistem de apărare bazat pe personal profesionist, structuri eficiente și capacități moderne.

Potrivit Ministerului Apărării, realizarea obiectivelor stabilite va contribui la protejarea suveranității, independenței, unității și integrității teritoriale a Republicii Moldova, precum și la apărarea ordinii constituționale.

Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a declarat, în cadrul ședinței de Guvern, că Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare stabilește acțiunile necesare pentru adaptarea sistemului național de apărare la noile riscuri și provocări.

„În vederea consolidării rezilienței naționale, Guvernul continuă să elaboreze documente de politici publice în acest sens. Astăzi propun atenției dumneavoastră proiectul de hotărâre a Guvernului privind aprobarea Programului de implementare pentru anii 2026–2030 al Strategiei Naționale de Apărare a Republicii Moldova”, a declarat Anatolie Nosatîi.

Ministrul a precizat că programul stabilește acțiuni care urmează să fie realizate în mod coordonat cu toate instituțiile statului responsabile de domeniul apărării.

Conform ministrului, prioritățile documentului țin de dezvoltarea capacităților de apărare, consolidarea cooperării internaționale și sporirea rolului Republicii Moldova în domeniul securității.

„Conform prevederilor programului, eforturile vor fi concentrate pe dezvoltarea și modernizarea capacităților naționale de apărare, integrarea în arhitectura de securitate și apărare a Uniunii Europene, consolidarea relațiilor de cooperare bilaterală, regională și internațională în domeniul apărării și securității militare”, a declarat Anatolie Nosatîi.

El a subliniat că implementarea programului va contribui la creșterea rezilienței statului, la protejarea valorilor democratice și la asigurarea unui mediu sigur pentru cetățeni.

Premierul Vasile Tofan a menționat că investițiile în domeniul apărării reprezintă o necesitate pentru un stat suveran și independent.

„Proiectul este foarte important. Un stat care se respectă, care este suveran și independent, trebuie inclusiv să investească în apărare”, a declarat Vasile Tofan.

Premierul a remarcat că Republica Moldova alocă mai puține resurse pentru apărare comparativ cu alte state, dar a apreciat sprijinul oferit de partenerii externi.

Documentul aprobat astăzi de Guvern include măsuri pentru modernizarea capacităților naționale de apărare, integrarea Republicii Moldova în arhitectura de securitate și apărare a Uniunii Europene, precum și consolidarea cooperării bilaterale, regionale și internaționale în domeniul apărării și securității.

Totodată, programul urmărește sporirea contribuției Republicii Moldova la securitatea regională și internațională, inclusiv prin participarea la misiuni și operațiuni de menținere a păcii și prin poziționarea țării ca furnizor de securitate.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

VIDEO // Nivelul apei din lacul de acumulare Novodnestrovsk continuă să scadă

/ Acum 6 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 5 august

/ Acum 16 ore

VIDEO // Rețea de iluminat stradal inteligent, construită la Cahul. Igor Grosu: „Este un model de iluminat public sigur și eficient”

/ Acum 17 ore

Vremea caniculară se menține miercuri, cu maxime de până la +38 de grade Celsius

/ Acum 17 ore

Președintele Parlamentului îndeamnă cetățenii să economisească electricitatea: „Dacă fiecare va reduce consumul de energie, vom contribui la menținerea stabilității sistemului”

/ Acum 20 ore

Judecătorul Ion Bulhac a promovat evaluarea externă

/ Acum 20 ore

CNAS a finanțat pensiile și alocațiile sociale ale beneficiarilor care dețin carduri bancare

/ Acum 21 ore

Peste 60 de persoane au fost afectate într-un focar de salmoneloză la Chișinău. ANSP anunță rezultatele anchetei

/ Acum 21 ore

Investițiile false continuă să facă victime. IGP anunță șase cazuri de escrocherie soldate cu un prejudiciu de peste 1,2 milioane de lei

/ Acum 22 ore

VIDEO // Doi tineri, documentați după ce ar fi spart mai multe mașini în sectorul Râșcani al capitalei

/ Acum 22 ore

Peste 11 mii de elevi au fost admiși la studii liceale în urma primei etape a concursului

/ Acum 22 ore

Circa 20 de monede presupuse a fi din aur, depistate într-un bagaj la vama Aeroport

/ Acum 22 ore

Localitățile amalgamate voluntar vor beneficia de sprijin pentru crearea Centrelor unificate de prestare a serviciilor

/ Acum 23 ore

Misiune de peste șapte ore pentru pompierii moldoveni detașați în Grecia

 


 
/ Acum 2 ore

Un parc fotovoltaic de 30 MW, cu sistem de stocare de 60 MWh, va fi construit la Vadul lui Vodă

/ Acum 2 ore

Premierul Vasile Tofan îndeamnă cetățenii să utilizeze rațional energia: „Ca să nu plătim costuri mai mari, trebuie să economisim”

/ Acum 2 ore

Deficiențe în management, achiziții și infrastructură, constatate la Institutul de Neurologie și Neurochirurgie „Diomid Gherman”. Ministerul Sănătății cere un plan de remediere

/ Acum 2 ore

O centrală electrică fotovoltaică, cu puterea de 30 de MW, va fi construită la Vadul lui Vodă

/ Acum 2 ore

Deficitul de apă din Nistru se menține. Autoritățile fac apel la economisire

/ Acum 2 ore

Sistemul de apărare al Republicii Moldova va fi modernizat, în baza Programului de implementare a Strategiei Naționale de Apărare

/ Acum 3 ore

Străinii care locuiesc legal în Republica Moldova vor beneficia de acces extins la mecanismele de incluziune socială și financiară

/ Acum 3 ore

Republica Moldova își consolidează capacitățile de analiză și gestionare a riscurilor la adresa securității naționale. Metodologia aprobată de Guvern

/ Acum 3 ore

Conceptul politicii fiscale va fi prezentat joi. Premierul Vasile Tofan: „Vom taxa munca mai puțin, vom încuraja investițiile, vom taxa mai mult viciile și foarte atent vom uniformiza anumite taxe”

/ Acum 3 ore

VIDEO // Un bărbat, reținut pentru implicare într-o rețea de escrocherii telefonice. Ar fi recrutat curieri și colectat banii obținuți ilegal

Vezi mai multe