ro
Societate
08 Mai, 2025 / 18:02
/ Acum 21 ore

Republica Moldova va implementa sistemul e-Dosar, care va permite gestionarea electronică a cauzelor penale și contravenționale

Proiectul care vizează digitalizarea Sistemului Informațional „e-Dosar” și gestionarea electronică a cauzelor penale și contravenționale a fost aprobat astăzi de Guvern. Acesta va permite crearea, stocarea, consultarea și transferul documentelor în format electronic între instituțiile implicate în procesul penal și contravențional - poliție, procuratură, instanțe de judecată și alte autorități relevante, transmite MOLDPES.

Noul sistem este o platformă electronică destinată digitalizării proceselor judiciare, care va înlocui treptat gestionarea clasică, pe suport de hârtie, a dosarelor.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin a declarat la ședința Guvernului că aprobarea proiectului va contribui la creșterea transparenței și accesibilității informațiilor pentru cetățeni și părțile implicate în procesele penale și contravenționale.

„MAI își propune gestionarea digitală, unitară și securizată a cauzelor penale și contravenționale prin asigurarea unui acces controlat și diferențiat la date, în funcție de rolul utilizatorului. Proiectul asigură o protecție avansată a datelor cu caracter personal, stabilirea responsabilităților pentru toți actorii implicați și interoperabilitatea cu alte sisteme naționale pe platforma MConenct. Aprobarea proiectului va contribui la creșterea transparenței și accesibilității informațiilor pentru cetățeni și părțile implicate în procesele penale și contravenționale. Digitalizarea acestor procese va oferi acces rapid, eficient și transparent, reducând barierele administrative și promovând un sistem judiciar mai deschis și mai receptiv”, a afirmat Daniella Misail-Nichitin.

Noul sistem va asigura o evidență clară și securizată a cazurilor penale, contravenționale și accidentelor rutiere. Fiecare instituție implicată va avea acces la date în funcție de responsabilitățile sale, prin intermediul platformei guvernamentale de interoperabilitate MConnect.

Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, prin implementarea „e-Dosar”, se va reduce considerabil volumul de documente tipărite, se va eficientiza comunicarea interinstituțională și va crește securitatea informațiilor procesate. Modificările vor contribui la reducerea birocrației, la economisirea resurselor și la creșterea accesului cetățenilor la propriile dosare, într-un mod rapid și sigur.