Trei medici vor ajunge pe banca acuzaților pentru malpraxis
Trei medici din UTA Găgăuzia riscă trei ani de închisoare pentru neglijență medicală, care a dus la decesul a doi pacienți, comunică MOLDPRES.
Potrivit Procuraturii, primul caz s-a produs în octombrie 2022, când un pacient cu o boală infecțioasă gravă, traumatizat la un membru inferior, a fost transportat la Spitalul raional Comrat. Ancheta a constatat că medicii l-au examinat superficial, au refuzat internarea și nu i-au aplicat profilaxia antiinfecțioasă obligatorie. În ciuda agravării stării pacientului, tratamentul de urgență nu a fost oferit la timp, provocând decesul acestuia. Expertiza medico-legală a stabilit legătura directă dintre inacțiunea medicilor și tragicul deznodământ.
Cel de-al doilea incident a avut loc în ianuarie 2025, când un pacient cu multiple fracturi ale oaselor bazinului, rezultate în urma unui accident rutier, nu a fost monitorizat corespunzător și nu a fost internat în secția de terapie intensivă. Concluziile expertizei au arătat că decesul nu a fost cauzat direct de fracturi, ci de lipsa tratamentului medical adecvat.
Faptele incriminate celor trei medici se pedepsesc, potrivit Codului Penal, cu închisoare de până la trei ani, cu sau fără privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a desfășura activități profesionale pe o perioadă de până la cinci ani.
Procurorul din Glodeni prins beat la volan, în vizorul CSP
VIDEO // Percheziții la Ciocana: trei bărbați sunt cercetați pentru organizarea spațiilor pentru consum de droguri
TOP 5 priorități ale Ministerului Justiției pentru 2026: digitalizare și integrare europeană
Creștinii ortodocși îl sărbătoresc pe Sfântul Vasile cel Mare
Condiții mai bune pentru pacienți: Centrul de Sănătate Sângerei a fost modernizat
Agenda evenimentelor, miercuri, 14 ianuarie
METEO // Vreme stabilă fără preciptații, cu temperaturi sub zero grade Celsius, miercuri
Procurorul general interimar, audiat suplimentar. Comisia Vetting va decide dacă Alexandru Machidon a promovat evaluarea
FOTO // Armă și cartușe, depistate la postul vamal Sculeni într-un automobil ce se deplasa spre Turcia
Incendiu într-un apartament din sectorul Râșcani al capitalei. Nu au fost raportate victime
Condiții mai bune pentru școli și grădinițe: 400 de instituții au fost dotate în 2025 cu echipamente, mobilier și materiale didactice
„Moldova – acasă pentru toți” // Tinerii pot participa la un concurs de eseuri video despre comunitățile locale
VIDEO // ARBOM a oferit cutii cu produse alimentare pentru 500 de oameni cu venituri mici din Taraclia
Verificări ample în întreaga țară. Peste 260 de șoferi, care circulau fără pneuri de iarnă, sancționați de polițiști
Guvernatoarea BNM, la Viena: „Republica Moldova avansează cu pași concreți spre o economie modernă și competitivă”
Bloomberg: Vladimir Putin e gată să „trădeze” Iranul pentru a-și salva relațiile cu Donald Trump
Un tânăr fără permis de conducere și în stare de ebrietate a provocat un accident rutier la Ștefan Vodă
Numărul entităților beneficiare ale Sistemului de telecomunicații al autorităților administrației publice a fost extins
Metodologiile privind perceperea impozitului imobiliar vor fi actualizate
Procurorul din Glodeni, prins beat la volan, a depus cerere de demisie
Japonia acordă un grant de 21 de milioane de lei pentru creșterea calității serviciilor media publice
Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri: „Tiraspolul trebuie să accepte oferta de reintegrare a țării pentru a depăși problemele generate de criza energetică”
ANSP: 302 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Republica Moldova inițiază negocierile cu Oman privind eliminarea vizelor pentru titularii pașapoartelor diplomatice
Trei medici vor ajunge pe banca acuzaților pentru malpraxis
Circulația bacului Molovata, suspendată din cauza înghețului. Vicepremierul Valeriu Chiveri: „Vom face tot posibilul ca libera circulație și livrările de alimente să fie asigurate”
Guvernul va finanța elaborarea Planurilor urbanistice generale pentru 293 de localități din țară
Guvernul a aprobat reguli noi de igienă pentru instituțiile medicale
Programul de voluntariat internațional în întreprindere va fi implementat în Republica Moldova
Tineri din Franța și din Spațiul economic european vor putea participa la stagii profesionale în întreprinderi din Republica Moldova