Urgențele, suprasolicitate: peste 2.700 de persoane asistate în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore, ambulanțele au fost în alertă continuă, intervenind în peste 2.700 de cazuri de urgență în toată țara. Datele Ministerului Sănătății arată că echipele Serviciului de asistență medicală urgentă prespitalicească au fost solicitate de 2.716 ori, inclusiv pentru 506 copii. După acordarea primului ajutor, aproape fiecare al doilea pacient – în total 1.248 de persoane – a avut nevoie de transportare la spital pentru îngrijiri medicale suplimentare, transmite MOLDPRES.
Cele mai multe solicitări au fost legate de afecțiuni respiratorii și cardiovasculare, dar și de urgențe traumatologice și neurologice. Astfel, ambulanțele au intervenit în 587 de cazuri de afecțiuni respiratorii, 557 de urgențe cardiovasculare, inclusiv șase sindroame coronariene acute, 390 de traumatisme și 267 de patologii neurologice, dintre care 33 de accidente vasculare cerebrale. Totodată, echipele medicale au acordat primul ajutor în urma a 11 accidente rutiere, în care 17 persoane au suferit diverse traumatisme; 15 dintre acestea au fost transportate la spital.
Intervențiile au fost îngreunate de condițiile meteo nefavorabile. În 13 cazuri, autosanitarele au întâmpinat dificultăți de deplasare din cauza poleiului și a ghețușului, în mai multe raioane ale țării. În majoritatea situațiilor a fost necesar sprijinul salvatorilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, iar în două cazuri, ambulanțele au fost deblocate cu ajutorul localnicilor. De asemenea, pe parcursul zilei de 26 ianuarie, o echipă de asistență medicală urgentă a asistat o naștere la domiciliu, mama și nou-născutul fiind ulterior transportați în siguranță la maternitate.
Unitățile spitalicești au raportat, la rândul lor, un aflux mare de pacienți, în special cu traumatisme. La Institutul de Medicină Urgentă au fost înregistrate peste 300 de adresări, majoritatea cauzate de căderi și accidente, iar mai mulți pacienți au necesitat intervenții chirurgicale. Și spitalele pentru copii au consemnat zeci de prezentări, cele mai multe traumatisme fiind suferite în stradă, pe fondul carosabilului alunecos.
Până la ora 9.30 prin Serviciul 112 au fost recepționate peste 400 de apeluri, dintre care 171 au vizat intervenția ambulanței pentru persoane care au căzut sau au suferit traumatisme. Pe 26 ianuarie au fost înregistrate 357 de solicitări ale ambulanței, ca urmare a căderilor și accidentelor provocate de polei.
Din cauza poleiului, școlile din municipiul Chișinău și-au sistat temporar activitatea. Pentru a doua zi consecutiv elevii nu au fost la ore. Potrivit deciziei autorităților capitalei, studiile vor fi reluate în regim online.
Mesajul Ambasadei SUA, de Ziua comemorării victimelor Holocaustului: Ne reafirmăm angajamentul față de adevăr și demnitatea umană
Mai multe școli au decis să desfășoare lecții online sau să le recupereze ulterior, din cauza condițiilor meteo
Militarii Armatei Naționale vor interveni cu unităţi de tehnică pentru a asigura accesul cetățenilor către obiectivele critice
VIDEO // O femeie însărcinată din Mateuți, raionul Rezina, ajutată de polițiști să ajungă la ambulanță
Traficul autovehiculelor de mare tonaj, restricționat în toate punctele de trecere a frontierei
Măsuri de intervenție la nivel național, în contextul condițiilor meteo dificile: Centrul Național de Management al Crizelor a convocat o ședință operativă
FOTO, VIDEO // Circulația pe mai multe trasee din țară, sistată din cauza carosabilului alunecos
Consumatori din mai multe localități au rămas fără electricitate din cauza a condițiilor meteo
Victimele Holocaustului, comemorate la Chișinău. Președinta Maia Sandu: „Nu avem dreptul să uităm”
Ziua Internațională de comemorare a victimelor Holocaustului va fi marcată la Chișinău cu un miting național, expoziție și lansare de carte
VIDEO // Circulația pe drumurile naționale se desfășoară cu dificultate din cauza ghețușului
Circulația mai multor rute interurbane din nordul țării a fost sistată din cauza condițiilor meteo
Școlile din Chișinău, închise marți din cauza poleiului: măsura vizează siguranța elevilor
Agenda evenimentelor, marți, 27 ianuarie
Speakerul Igor Grosu, întrevedere cu șefa interimară a Misiunii OSCE în Moldova: „Aderarea la UE va veni cu beneficii pentru cetățenii de pe ambele maluri ale Nistrului și va contribui la reîntregirea țării”
Președinta Maia Sandu, clarificări privind un eventual referendum de unire cu România: „Este esențial ca Republica Moldova să fie parte a lumii libere”
Un lot de lapte praf pentru bebeluși, rechemat din magazine
MEC recomandă instituțiilor de învățământ ca activitățile didactice să se desfășoare online
FOTO // Condiții moderne de studii la Colegiul de Medicină Veterinară din Brătușeni, cu sprijinul Cehiei
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Interesul primordial este ca cetățenii să aibă energie sigură şi la prețuri accesibile”
Fostul deputat Constantin Țuțu, condamnat la opt ani de închisoare în dosarul de îmbogățire ilicită și trafic de influență
Meteorologii au emis cod galben de ceață: vizibilitate redusă și polei pe trasee
Creația lui Mozart răsună din nou la Sala cu Orgă. Solista serii, tânăra Lilia Pocitari
Ambasadorul Vladislav Kulminski: „Suntem un partener credibil pentru SUA, într-o regiune care trece prin transformări geopolitice profunde”
Aeroportul Chișinău își extinde rețeaua de zboruri: vor fi operate curse spre patru noi destinații
Școlile din municipiul Chișinău vor activa în această săptămână în regim online
Urgențele, suprasolicitate: peste 2.700 de persoane asistate în ultimele 24 de ore
Camioanele de mare tonaj au reluat circulația în punctele de trecere ale frontierei, pe direcția de intrare în țară
Maia Sandu la Strasbourg: „Astăzi, Europa se confruntă cu două războaie – unul care distruge orașe și altul care erodează democrațiile”
Discursul Președintei Maia Sandu în plenul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei