ro

 

Societate
27 Ianuarie, 2026 / 14:15
/ Acum 3 ore

VIDEO // O femeie însărcinată din Mateuți, raionul Rezina, ajutată de polițiști să ajungă la ambulanță

Polițiștii din Rezina au acordat ajutor unei femei însărcinate din satul Mateuți, după ce ambulanța nu a putut ajunge la domiciliul acesteia din cauza ghețușului de pe traseu, informează MOLDPRES.

Pentru a nu pierde timp, polițiștii au preluat femeia de acasă și au transportat-o în siguranță până la echipajul medical.

„Un gest simplu, dar esențial atunci când fiecare minut contează. Îi dorim mamei naștere ușoară și multă sănătate ei și bebelușului”, a subliniat Inspectoratului General al Poliției.

Oamenii legii intervin astăzi în mai multe localități ale țării la tractarea mijloacelor de transport, care au rămas blocate din cauza carosabilului alunecos.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 ore

VIDEO // Circulația pe drumurile naționale se desfășoară cu dificultate din cauza ghețușului

/ Acum 5 ore

Circulația mai multor rute interurbane din nordul țării a fost sistată din cauza condițiilor meteo

/ Acum 7 ore

Școlile din Chișinău, închise marți din cauza poleiului: măsura vizează siguranța elevilor

/ Acum 14 ore

Agenda evenimentelor, marți, 27 ianuarie

/ Acum 16 ore

Republica Moldova și Polonia analizează posibilitatea încheierii unui nou acord interguvernamental în domeniul apărării

/ Acum 17 ore

Cer noros și precipitații, prognozate pentru ziua de marți. Pe drumuri se menține ghețuș

/ Acum 19 ore

Avere nejustificată de peste 479 000 de lei, depistată la un funcționar din cadrul Serviciului Vamal

/ Acum 19 ore

Defecțiuni pe linii electrice, cauzate de condițiile meteo: mai mulți consumatori au rămas fără lumină

/ Acum 21 ore

Orașul București ar putea avea un spațiu public cu numele „Piața Ilie Ilaşcu”

/ Acum 21 ore

CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți

/ Acum 21 ore

Numărul copiilor cu fracturi este în creștere. Sfaturile medicului

/ Acum 21 ore

Absolvenții școlilor de artă vor primi certificate recunoscute la nivel național

/ Acum 23 ore

A văzut lumina zilei în ambulanță. Un băiat perfect sănătos s-a născut în drum spre spital

/ Acum 23 ore

Peste 370 de persoane au ajuns la urgență într-o singură zi în capitală din cauza condițiilor meteo nefavorabile