ro

 

Societate
17 Iulie, 2026 / 00:52
/ 30 Martie, 2026

USMF „Nicolae Testemițanu” lansează un nou program de master „Promovarea și protecția sănătății”

Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie (USMF) „Nicolae Testemițanu” lansează un nou program de studii de master „Promovarea și protecția sănătății”, cu o durată de doi ani, cu frecvență la zi. Misiunea acestuia este de a pregăti specialiști competitivi pe piața muncii, care vor presta servicii de promovare, prevenție și educație pentru sănătate, vor realiza cercetări științifice și se vor forma profesional pe parcursul întregii vieți, comunică MOLDPRES.

La noul program de studii vor putea aplica absolvenții USMF „Nicolae Testemițanu”, dar și ai instituțiilor cu specializare în științe ale educație, asistență socială, sport, în baza diplomei de studii superioare de licență (ciclul I) sau a unui act echivalent de studii superioare. Limba de instruire va fi româna.

Obiectivele noului program sunt: aprofundarea conceptelor fundamentale în promovarea și protecția sănătății; dezvoltarea competențelor de comunicare; organizarea, expunerea şi realizarea conferinţelor, discuţiilor cu conţinut de promovare a educației pentru sănătate; analiza şi aprecierea stării de sănătate a populaţiei şi elaborarea unor măsuri profilactice, interpretarea datelor științifice și desfășurarea activităților de cercetare și dezvoltare în domeniu.

Programul pregătește specialiști atât pentru domeniul public, cât și oferă competențele necesare pentru a deveni consultanți independenți, antreprenori sau lideri în inițiative inovatoare din domeniul sănătății. 

Absolvenții programului pot activa la Agenția Națională pentru Sănătate Publică, instituțiile medico-sanitare publice, grădinițe, școli, colegii, școli profesional tehnice, centre sportive, întreprinderi industriale, comunități locale, instituții de stat și organizații non-profit.

De asemenea, aceștia pot activa în cadrul organizațiilor internaționale precum Organizația Mondială a Sănătății, Fondul Internațional pentru Urgențe ale Copiilor al Națiunilor Unite (UNICEF), Crucea Roșie, precum și în ONG-uri.


 
Ultimele Știri
/ Acum 14 ore

Profesori și manageri școlari din Republica Moldova vor prelua bune practici educaționale din România și Estonia

/ Acum 14 ore

Atenție, călători! Trafic intens în punctul de trecere Leușeni, pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 14 ore

VIDEO // Șase persoane au fost depistate la cerșit în trafic: trei foloseau copii pentru a cere bani șoferilor

/ Acum 15 ore

Infrastructura de sanitație din patru școli va fi modernizată: investiții de câte un milion de lei pentru fiecare instituție

/ Acum 16 ore

VIDEO // O familie de moldoveni, aflată în vacanță în Grecia, implicată într-un accident rutier soldat cu victime

/ Acum 16 ore

Agenda evenimentelor, joi, 16 iulie

/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru ziua de joi cer variabil și vreme fără precipitații

/ Acum 1 zi

Peste 1000 de petiții, înregistrate la CNAM în primele șase luni ale anului. Cele mai multe vizează statutul de asigurat și accesul la servicii medicale

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Grădiniță renovată, drum reabilitat și spații noi pentru sport în comuna Călinești, raionul Fălești

/ Acum 1 zi

Autoritățile din R. Moldova și România investighează cazul permiselor de conducere găsite la o groapă de gunoi din Criuleni

/ Acum 1 zi

Peste 406 mii de apeluri la ambulanță în șase luni. CNAMUP raportează creșterea numărului de solicitări

/ Acum 1 zi

Ministerul Mediului propune interzicerea coroanelor funerare din plastic: proiectul este în consultări publice

/ Acum 1 zi

Anatolie Nosatîi, despre drona căzută la Copanca: „Detectarea de către radare depinde de distanță, altitudine și particularitățile terenului”

/ Acum 1 zi

Peste nouă mii de locuri bugetare vor fi oferite în universități în noul an de studii