ro

 

Societate
29 Martie, 2026 / 11:47
/ 13 Februarie, 2026

VIDEO // Doi bărbați din Bălți și Chișinău, reținuți pentru comercializarea drogurilor

Doi bărbați, originari din Bălți și Chișinău, au fost reținuți pentru deținerea și distribuirea drogurilor pe teritoriul capitalei. Oamenii legii au depistat la bănuiți substanțe narcotice în valoare de 300 000 de lei, comunică MOLDPRES.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, în timpul perchezițiilor, oamenii legii au ridicat peste 1 kg de hașiș și cocaină, pachete tip zip-lock și cântare electronice de înaltă precizie, dar și 100 000 de lei, a căror proveniență nu a putut fi justificată.

Toate probele au fost transmise pentru expertiză. Cei doi suspecți, în vârstă de 26 și 29 de ani, au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile.

Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă între 7 și 15 ani de închisoare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

În Republica Moldova a fost instituită Ziua Judecătorului

/ Acum 1 zi

Peste 176 de mii de persoane au beneficiat în luna februarie de medicamente și dispozitive medicale compensate

/ Acum 1 zi

Sentință de achitare într-un dosar complex de abuz în serviciu, atacată de Procuratura Anticorupție

/ Acum 1 zi

Mitropolitul Basarabiei, Petru: „Actul Unirii din 1918 a fost posibil datorită credinței, conștiinței naționale și unității spirituale”

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a avut o întrevedere cu omologul său slovac, Robert Kaliňák. Securitatea regională și sporirea rezilienței naționale, pe agendă

/ Acum 1 zi

CNAM a achitat în totalitate serviciile medicale oferite de prestatori în luna februarie

/ Acum 1 zi

Intrarea triumfală de la Complexul memorial „Cimitirul Eroilor” din Chișinău, inaugurată după reabilitare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Droguri de circa 2 milioane de lei. Doi concubini, reținuți pentru comercializarea substanțelor narcotice

/ Acum 1 zi

MEC a inițiat procesul de elaborare a Planului național de prevenire și intervenție în caz de bullying

/ Acum 1 zi

Maia Sandu, la Adunarea Judecătorilor: „Reforma justiției nu o facem pentru că ne-o cere UE, ci pentru că oamenii vor ca legea să stea în capul mesei”

/ Acum 1 zi

CSM s-a întrunit anul trecut în 50 de ședințe și a adoptat peste 700 de hotărâri

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rețea de șantaj online destructurată: 10 suspecți, reținuți

/ Acum 2 zile

Circa 300 de magistrați participă la Adunarea Generală a Judecătorilor

/ Acum 2 zile

Nouă medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova