Consumul prognozat de energie electrică scade sâmbătă cu 7%. Energocom a rezervat capacitatea de electricitate care va fi importată
Energocom a anunțat astăzi că prognoza de consum de energie electrică pe malul drept al râului Nistru pentru sâmbătă, 18 ianuarie arată o scădere cu 7% față de ziua precedentă, 17 ianuarie. Cea mai mare parte din electricitate va fi importată, transmite MOLDPRES.
Potrivit Energocom, centralele de termoficare urbane vor genera mai puțină electricitate, în timp ce instalațiile regenerabile se anticipează că vor produce o cantitate similară ca și vineri, 17 ianuarie, menținând tendința în creștere.
Cea mai mare parte din energie electrică însă va fi importată. În acest sens, pentru a suplini necesarul de consum intern, Energocom a rezervat 100% capacitatea comercială la hotarul cu România în vederea achiziționării din import, atât în baza contractelor bilaterale, cât și de pe bursă.
Din 1 ianuarie 2025, malul drept al Nistrului nu mai primește energie electrică de la Centrala de la Cuciurgan, după ce concernul rus Gazprom a sistat livrările de gaz către Moldovagaz. În aceste condiții, necesarul de consum este acoperit din surse interne de producție și din import.
Nou mecanism fiscal în Moldova: IDNP-ul ar putea dispărea de pe bonurile fiscale
Guvernul va modifica mecanismul de stabilire a tarifelor în transport. Vladimir Bolea anunță intervenții rapide în contextul scumpirii carburanților
Guvernul instituie măsuri pentru gestionarea stării de urgență în energetică: prioritizarea consumului și securizarea stocurilor de combustibil
Peste 3600 de tone de benzină și motorină, importate marți în Republica Moldova
VIDEO // Ministrul Energiei explică motivele care au stat la baza instituirii stării de urgență
Cotația dolarului scade ușor, iar euro se apreciază
Lucrările de reabilitare la Linia Isaccea - Vulcănești ar putea dura circa o săptămână. Precizările ministrului Energiei în Parlament
Secretara de stat a Ministerului Energiei: „Pentru 25 martie nu sunt planificate deconectări ale consumatorilor de la reţeaua de energie electrică”
FOTO // Ministrul Energiei, vizită inopinată la Stația Electrică Vulcănești: „Echipele din teren trebuie să intensifice ritmul lucrărilor”
Directorul CNMC, despre propunerea de instituire a stării de urgență: „Este o măsură de protecție a securității naționale”
Fonduri de 65 de milioane de lei, direcționate către fermieri în a treia săptămână a lunii martie
VIDEO // Dorin Junghietu: „Moldova este alimentată cu energie prin rute alternative, în timp ce linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată”
Granturi de până la 50.000 de euro pentru agricultori: termenul de depunere a dosarelor, extins până la 6 aprilie 2026
Moldova înregistrează progrese importante în alinierea transporturilor la standardele UE, anunță directorul Secretariatului Permanent al Comunității Transporturilor
Peste 2200 de tone de carburanți, importate miercuri în Republica Moldova
FOTO, VIDEO // Președinta Maia Sandu a fost întâmpinată la Bratislava de omologul său slovac, Peter Pellegrini
FOTO // Ministrul Finanțelor, surprins cu trotineta la serviciu. Andrian Gavriliță a renunțat la mașină în favoarea transportului alternativ
Iran a permis trecerea navelor prin Strâmtoarea Ormuz pentru țările prietenoase
Ilie Bolojan a adus un omagiu artizanilor Unirii Basarabiei cu România din 1918, la Mănăstirea Cernica
Evaluarea proiectelor agricole și consolidarea cooperării cu partenerii francezi, discutate la Ministerul Agriculturii
Din aprilie, ODA va lansa apeluri de granturi pentru peste 400 de aplicații
Două persoane au ajuns la spital cu arsuri în urma unor incendii
CNAM: Fiecare solicitare a ambulanței în 2025 a costat în medie 1 885 de lei
Proiectul de iluminat public din Cahul, realizat în proporție de peste 97%
Curtea de Apel a menținut sentința de condamnare a președinților oficiilor Dondușeni și Fălești ai fostului partid „Șor”
Încasări record ale Fiscului la bugetul de stat într-o singură zi
Ministerul Infrastructurii a consultat primarii pe proiectul Legii mobilității urbane durabile
Achitarea vinietei, disponibilă online pe platforma guvernamentală EVO
FOTO // Loturi de produse alimentare cu niveluri periculoase de acizi grași trans, oprite la frontieră de ANSA
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: Pensii mai mari pentru vârstnici din 1 aprilie 2026