ro

 

Economie
17 Decembrie, 2025 / 16:45
/ Acum 3 ore

Modul de desfășurare a afacerilor va fi simplificat. Modificările avizate de Executiv

Modul de desfășurare a afacerilor va fi simplificat. Noile reguli care vor fi aplicate se regăsesc într-un proiect de lege avizat astăzi de Guvern, transmite MOLDPRES.

Proiectul a fost înaintat de un grup de deputați în Parlament. Vicepremierul Eugeniu Osmochescu a declarat la ședința Guvernului că acesta vine în continuarea eforturilor de simplificare a modului de desfășurare a afacerilor.

Astfel, modificările propuse la Legea sistemului public de asigurări sociale vizează simplificarea evidenței drepturilor și obligațiilor de asigurări sociale în baza IDNP-ului și elimină obligația de raportare.

În același timp, sunt propuse modificări ale Codului funciar, care să permită construcția stațiilor de epurare pentru pensiunile agro-turistice.

Totodată, autorii au propus reducerea termenului de exploatare pentru plantațiile vitivinicole și simplificarea condițiilor pentru comercializarea vinurilor și produsele vitivinicole, prin eliminarea suprafeței minime de 200 de metri pătrați și a obligației deținerii personalului angajat.

De asemenea, modificările înaintate la Legea taxei de stat vizează restituirea taxei de stat în cazurile în care contestațiile sunt declarate inadmisibile la cererea operatorului economic în termen de 3 zile lucrătoare de la depunere. La fel, se introduc praguri minime de 1500 de lei și maxime de 50 de mii de lei pentru calculul taxei în procedurile vizate pe loturi și reguli specifice pentru contestațiile de documentație de atribuire.

Proiectul urmează a fi transmis Parlamentului pentru examinare și aprobare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Procedura de licitație privind oferirea statutului de producător eligibil mare va fi lansată pe 19 decembrie

/ Acum 1 zi

FOTO // Guvernul și mediul privat accelerează investițiile strategice în transport și dezvoltare regională. Vladimir Bolea: „Statul nu poate livra singur, iar sectorul privat este un partener strategic”

/ Acum 1 zi

Aeroportul Chişinău anunţă din aprilie 2026 o nouă rută directă spre Vilnius, operată de airBaltic

/ Acum 1 zi

Peste 400 de milioane de lei au fost investiți în reparația drumurilor și podurilor naționale în 2025

/ Acum 1 zi

VIDEO // Etichetarea produselor „eco”, „bio” și „organice”, strict reglementată: MAIA avertizează că termenii pot fi folosiți doar pentru produse certificate

/ Acum 1 zi

Certificare internaţională pentru nouă producători de struguri din Cahul și Taraclia, care le va permite să exporte pe pieţele UE

/ Acum 1 zi

Un nou serviciu digital, lansat de BNM: Informația privind cursul oficial de schimb al leului moldovenesc semnată electronic

/ Acum 1 zi

VIDEO// Bugetul pentru 2026 supus consultărilor publice

/ Acum 1 zi

TOP REALIZĂRI 2025 // Viceprim-ministrul Eugeniu Osmochescu: „A fost un an de performanță pentru economia Republicii Moldova - nivel record de digitalizare a serviciilor publice”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care au credite ipotecare

/ Acum 1 zi

Programul Casa Verde: primii beneficiari și-au modernizat deja locuințele după ce au primit granturi de până la 200 de mii de lei

/ Acum 1 zi

Fiscul a acumulat la buget circa 1,2 miliarde de lei timp de o săptămână

/ Acum 1 zi

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 1 zi

Vicepremierul Vladimir Bolea anunță demisia șefului INST și necesitatea unei noi abordări în construcții