ro

 

Economie
18 Iunie, 2026 / 15:11
/ 24 Martie, 2026

Peste 2400 de tone de benzină și motorină au fost importate luni în Republica Moldova

Peste 2000 de tone de motorină și 400 de tone de benzină au fost importate luni, 23 martie, în Republica Moldova. Informațiile au fost prezentate astăzi de Ministerul Energiei, transmite MOLDPRES.

Importurile efectuate ieri au completat stocurile disponibile, care asigură consumul de până la 16 zile la benzină, aproape 15 zile la gaze petroliere lichefiate (GPL) și opt zile de motorină.

Autoritățile au încurajat proprietarii de autoturisme să folosească rațional produsele petroliere și să evite procurările fără strictă necesitate.

Guvernul a instituit pe 4 martie stare de alertă în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile, în legătură cu situația externă. Potrivit autorităților, măsura are un caracter preventiv și urmărește protejarea consumului intern și menținerea stabilității sistemului energetic.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Stocurile de gaze naturale vor fi obligatorii și în regiunea transnistreană

/ Acum 1 zi

MDED propune un amplu pachet de măsuri de digitalizare și dereglementare, în sprijinul mediului de afaceri

/ Acum 1 zi

Moneda comemorativă „Sergiu Rădăuțanu – 100 de ani de la naștere”, pusă în circulație de BNM

/ Acum 1 zi

Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea

/ Acum 1 zi

Reguli mai simple pentru antreprenori: MDED pregătește un nou pachet de debirocratizare pentru mediul de afaceri

/ Acum 1 zi

Locuri noi de muncă și investiții de 139 de milioane de lei în economie: ODA a desemnat 131 de companii beneficiare de granturi

/ Acum 1 zi

VIDEO // Investiții de peste 19 miliarde de lei, realizate în ultimii ani de antreprenori prin intermediul programelor ODA. Eugeniu Osmochescu: „Împreună construim o economie mai puternică și un viitor european”

/ Acum 1 zi

Ministrul Dorin Junghietu, în vizită la Stația electrică Chișinău: „Monitorizăm respectarea termenelor, pentru ca la sfârșitul lunii iunie să putem începe procesul de energizare a stației”

/ Acum 1 zi

Oportunitățile de finanțare disponibile pentru sectorul agricol, discutate de ministra Ludmila Catlabuga cu fermierii din raionul Rîșcani

/ Acum 2 zile

Exporturile de mărfuri, în creștere în primele patru luni din 2026: UE își consolidează poziția de principal partener comercial

/ Acum 2 zile

Investiții de circa 600 de milioane de lei, realizate de Moldelectrica în 2025

/ Acum 2 zile

Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei

/ Acum 2 zile

Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade

/ Acum 2 zile

Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută