ro

 

Oficial
28 Mai, 2026 / 01:04
/ 02 Aprilie, 2026

Propuneri pentru eficientizarea activității ministerelor, discutate în cadrul unei mese rotunde

Guvernul Republicii Moldova
gov.md

Metode de eficientizare a activității ministerelor, pentru a îmbunătăți planificarea, cooperarea și a obține rezultate mai bune pentru cetățeni, au fost discutate astăzi, în cadrul unei mese rotunde ce a reunit circa 50 de funcționari și experți UE. Evenimentul a fost organizat în cadrul proiectului finanțat de Uniunea Europeană și Danemarca „Moldova este Europa – Sprijin pentru integrarea în UE", în colaborare cu Cancelaria de Stat și OCDE/SIGMA. 

Discuțiile au fost axate pe obiectivul de asigurare a unei administrații publice care să aducă beneficii reale cetățenilor atât în contextul negocierilor de aderare, cât și pe viitor, când Republica Moldova va deveni stat membru al UE. Constatările recente ale unui studiu comparativ realizat de OCDE/SIGMA – efectuat în nouă țări candidate la UE – precum și evaluările proiectului UE, arată că ministerele din Republica Moldova se confruntă cu mai multe provocări legate de organizare.

Secretară generală adjunctă a Guvernului, Lilia Dabija, a subliniat că ministerele reprezintă coloana vertebrală a administrației publice centrale și au un rol decisiv în transpunerea priorităților guvernamentale în politici publice de impact. 

„Consolidarea capacității lor instituționale este esențială nu doar pentru modernizarea administrației publice, ci și pentru accelerarea procesului de integrare europeană. Prin instituții mai bine organizate, management public bazat pe merit și o coordonare mai eficientă, putem asigura politici mai bune și servicii publice de calitate superioară pentru cetățeni”, a spus Lilia Dabija.

La rândul lor, Șefa echipei pentru Guvernanță din cadrul Delegației UE în Republica Moldova, Martina Spernbauer, și Șefa adjunctă a Misiunii din cadrul Ambasadei Danemarcei în Moldova, Jasmin Sørensen, au menționat că vor sprijini în continuare reforma administrației publice, care este esențială pentru asigurarea unei guvernanțe transparente și oferirea unor servicii mai bune cetățenilor.

Discuția face parte din eforturile continue de a construi o administrație publică modernă, transparentă și profesionistă – mai aproape de cetățeni și aliniată la practicile UE.


 
Ultimele Știri
/ Acum 5 zile

Vicepremierul Valeriu Chiveri în dialog cu unii reprezentanți permanenți și diplomați la OSCE

/ Acum 5 zile

Președinta Maia Sandu a participat la Forumul GLOBSEC de la Praga

/ Acum 6 zile

Prim-ministrul Alexandru Munteanu a participat la evenimentul dedicat Zilei Internaționale a Cămășii Ucrainene „Vyshyvanka”

/ Acum 6 zile

Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE

/ Acum 6 zile

Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”

/ Acum 7 zile

Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii 3 ani

/ Acum 7 zile

Președinta Maia Sandu, în vizită de lucru în Țările de Jos: aprofundarea parteneriatului bilateral și sprijin pentru aderarea la UE

/ Acum 7 zile

Proiectele realizate cu sprijinul Băncii Europene de Investiții, evaluate în cadrul unei reuniuni la Guvern

/ Acum 7 zile

Indemnizații mai mari pentru tinerii profesori. Sprijinul acordat la angajare, la disciplinele STEM, va crește până la 375 de mii de lei

/ Acum 7 zile

Ambalajele din plastic, sticlă și metal vor putea fi returnate: A fost desemnat administratorul Sistemului de depozit pentru ambalaje

/ Acum 7 zile

Cetățenii Republicii Moldova care muncesc în Slovacia vor putea beneficia de pensii

/ Acum 7 zile

Noi măsuri de sprijinire a dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii în perioada 2026-2027 

/ Acum 7 zile

Republica Moldova va avea, pentru prima dată, un sistem național de stocuri de urgență pentru produse petroliere

/ 19 Mai, 2026

Reforma justiției și lupta anticorupție, discutate de șefa statului și președintele Grupului Statelor împotriva Corupției la Strasbourg