Rectificarea bugetară prevede redistribuirea resurselor financiare pentru a acoperi plata pensiilor și indemnizațiilor, necesitățile salariale și a completa fondul destinat compensațiilor
Guvernul a aprobat, în ședința de astăzi, rectificări la Legea bugetului de stat pentru anul 2025. Modificările prevăd redistribuirea resurselor bugetare pe trei dimensiuni mari: completarea Fondului de reducere a vulnerabilității energetice, acoperirea necesităților salariale, în special pentru profesori, și alocarea fondurilor necesare pentru plata indemnizațiilor și altor măsuri sociale.
Fondul de reducere a vulnerabilității energetice va fi completat cu 706,6 mil. de lei, astfel încât să oferim ajutor categoriilor de populație mai vulnerabile.
Dintre acestea, 463,5 mil. de lei vor fi folosite pentru compensații la energie termică sub formă de plată monetară (prin transferuri către bugetul asigurărilor sociale de stat) și 232 mil. de lei – pentru compensații în facturi la energia electrică. Suma totală a Fondului de reducere a vulnerabilității energetice în anul 2025 va constitui peste 4,3 miliarde de lei.
Alocări importante de mijloace financiare sunt destinate pentru acoperirea necesităților la cheltuieli de personal în cadrul instituțiilor finanțate din bugetul de stat, în sumă de peste 1 mld. de lei, și prin transferuri către bugetele locale – peste 914 mil. de lei. Este vorba, în principal, despre plata salariilor în învățământ.
De asemenea, vor fi transferate resurse în valoare de 361,4 mil. de lei către bugetul asigurărilor sociale de stat, pentru plata prestațiilor sociale.
În același timp, au fost diminuate cu circa 717 mil. de lei cheltuielile în cadrul proiectelor finanțate din surse externe, reieșind din estimările privind valorificarea resurselor până la finele anului curent. Totodată, vor fi majorate fondurile disponibile în cadrul unor proiecte care vizează modernizarea agriculturii.
Astfel, veniturile bugetului de stat vor însuma 75,79 miliarde de lei, cheltuielile vor totaliza 94 miliarde de lei, iar soldul bugetar va constitui circa 18 miliarde de lei.
Rectificări au fost făcute și la Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2025. Bugetul asigurărilor sociale de stat se majorează cu 903 mil. de lei, până la 49,39 mld. de lei.
Potrivit ministrei Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, resursele suplimentare vin să sprijine plata pensiilor și indemnizațiilor, protecția familiilor și copiilor, precum și a persoanelor cu dizabilități. „Unele cheltuieli au fost optimizate. Datorită măsurilor active ale ANOFM și reformei Inspectoratului de Stat al Muncii, am crescut numărul persoanelor angajate în câmpul muncii, ceea ce a redus cheltuielile pentru ajutorul de șomaj”, a adăugat ministra.
Întrevederea viceprim-ministrului Valeriu Chiveri cu ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Paun Rohovei
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu Ambasadoarea UE în Republica Moldova, Iwona Piórko
Consolidarea relațiilor moldo-ucrainene, discutată la întrevederea premierului Alexandru Munteanu cu ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova
Întrevedere de curtoazie a viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Irlandei în Republica Moldova
SUA vor continua sprijinul pentru Republica Moldova în eforturile sale de reformă, modernizare și consolidare a securității naționale
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu ambasadorul României în Republica Moldova
Noua conducere a Cancelariei de Stat a fost prezentată echipei, de prim-ministrul Alexandru Munteanu
Noi măsuri pentru sprijinirea familiilor din Republica Moldova
Guvernul denunță Acordul cu Federația Rusă privind activitatea centrelor culturale
Guvernul consolidează siguranța zborurilor: reguli mai stricte pentru companiile aeriene
Guvernul sporește transparența achizițiilor publice și modernizează procedurile
Ministrul Mediului reiterează apelul pentru participarea la campania națională de împădurire ce va demara pe 15 noiembrie
Alte șapte acorduri nefuncționale semnate pe platforma CSI au fost denunțate de Guvern
Ministrul Finanțelor, despre finanțarea acordată de FMI: „Avem discuții prealabile privind o nouă misiune de evaluare în decembrie”
Rectificarea bugetară prevede redistribuirea resurselor financiare pentru a acoperi plata pensiilor și indemnizațiilor, necesitățile salariale și a completa fondul destinat compensațiilor
Trei persoane au decedat într-un accident rutier produs la ieșirea din satul Lozova, raionul Strășeni
Parlamentul va examina proiectul de denunțare a Acordului cu Federația Rusă privind activitatea centrelor culturale
Noi reglementări pentru transportul mărfurilor periculoase: siguranță și conformitate europeană
Moldova instituie un sistem național pentru protecția informațiilor și gestionarea riscurilor în aviația civilă
Investigații ample la USMF după scandalul diplomelor medicilor români. Ministrul Sănătății, Emil Ceban: „Verificăm fiecare dosar”
GALERIE FOTO // Ședința Guvernului din 12 noiembrie 2025
Prețurile carburanților continuă să crească. Cât vor achita șoferii pentru benzină și motorină
Reacția ASP după reținerea unei funcționare a centrului multifuncțional: „Cazul nu are legătură cu atribuțiile de serviciu a persoanei vizate”
VIDEO // Aeroportul Internațional Chișinău, pregătit pentru sezonul rece: flota se extinde cu utilaje performante de deszăpezire
Teatrul „Alexie Mateevici” aduce pe scenă spectacolul „Lucruri care nu se spun”, de Maria Ivanov