Chișinăul propune crearea unui Fond de convergență pentru reintegrarea celor două maluri ale Nistrului. Prima reuniune 1+1 după o pauză de peste un an
Autoritățile de la Chișinău au informat administrația de la Tiraspol despre intenția de a crea un Fond de convergență menit să stimuleze reintegrarea celor două maluri ale Nistrului. Inițiativa, prima de acest fel lansată după invazia Rusiei în Ucraina din 2022, a fost lansată la întrevederea în format 1+1, care a avut loc joi, 26 februarie, la sediul Misiunii Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE), transmite MOLDPRES.
Vicepremierul pentru Reintegrare, Valeri Chiveri, a avut o întrevedere cu Vitalii Ignatiev, reprezentantul politic al administrației transnistrene, aceasta fiind prima în format 1+1 după o pauză de un an și patru luni.
Potrivit Chișinăului, Parlamentul urmează să adopte în luna martie cadrul legislativ necesar pentru instituirea Fondului de convergență, iar ulterior Guvernul va elabora mecanismul de implementare. În fond ar urma să fie acumulate resurse financiare interne și externe, inclusiv din taxele vamale colectate de autoritățile constituționale de la agenții economici din regiunea transnistreană. Banii ar urma să fie direcționați către proiecte sociale și de infrastructură în localitățile din stânga Nistrului.
Valeri Chiveri a declarat că reglementarea diferendului transnistrean poate fi realizată doar prin dialog și a subliniat că prioritățile Chișinăului rămân menținerea păcii și stabilității în regiune, precum și crearea unor condiții de siguranță pentru cetățeni. El a apreciat că procesul de reintegrare capătă amploare, invocând faptul că mii de persoane din stânga Nistrului muncesc sau studiază zilnic pe malul drept.
Vicepremierul a anunțat și intenția de a extinde serviciul unic de urgență 112 în regiunea transnistreană, primele proiecte-pilot putând fi lansate la Tighina, Dubăsari sau Rîbnița.
În domeniul educației, Chiveri a cerut ca toate școlile moldovenești din stânga Nistrului să treacă la procesul educațional în limba română, începând cu 1 septembrie 2026.
„Nu este vorba despre politică, trebuie să oferim posibilitate copiilor de a beneficia de o educație de calitate în limba maternă”, a afirmat oficialul de la Chișinău.
Totodată, Chișinăul a reiterat necesitatea asigurării liberei circulații peste Nistru, inclusiv accesul jurnaliștilor și al activiștilor civici în regiune, precum și accesul fermierilor din raionul Dubăsari la terenurile agricole aflate dincolo de traseul controlat de administrația de la Tiraspol.
Întrevederea de la Tiraspol a avut loc la o zi după ce președinta Maia Sandu a semnat un decret prin care a retras cetățenia Republicii Moldova pentru nouă persoane care au deținut sau dețin funcții în administrația secesionistă transnistreană, inclusiv un fost „ministru de Interne”. Potrivit autorităților, doi dintre cei vizați au participat la conflictul armat din 1992 de partea structurilor separatiste.
Premierul Alexandru Munteanu, după întrevederea cu omologul de la București: „Reducem birocrația și apropiem economiile Moldovei și României”
Președintele României, Nicușor Dan, după întrevederea cu premierul Alexandru Munteanu: „Republica Moldova poate conta permanent pe sprijinul României”
VIDEO // Speakerul Igor Grosu, la Summitul de la Bucha: „Ucrainenii merită o victorie justă. Ucraina va învinge”
Președinta Maia Sandu, la Conferința „Romania Government Roundtable”: „R. Moldova a trecut printr-o serie de șocuri economice și crize energetice, iar România a fost alături atunci când am avut nevoie”
Alegeri locale noi. Începe perioada de depunere a documentelor pentru înregistrarea candidaților
Daniel Vodă, expert IPRE: „Moldova devine constantă strategică în România”
România susține integrarea economică a Republicii Moldova. Președintele Nicușor Dan: „Vom continua să sprijinim integrarea sa în Uniunea Europeană și integrarea celor două economii”
CEC: Partidele politice sunt obligate să prezinte până la 31 martie rapoartele privind gestiunea financiară pentru anul 2025
Premierul Alexandru Munteanu, la conferința de la București: „Republica Moldova avansează pe calea integrării europene în ciuda provocărilor”
PAS va avea un nou deputat în Parlament. CEC propune validarea mandatului
MAE: Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv rămâne închis până pe 16 aprilie. Cetățenii sunt îndemnați să amâne călătoriile
Spațiul aerian național, survolat de o dronă Shahed. MAE: „Acest incident este inacceptabil și constituie o încălcare gravă a suveranității și integrității teritoriale”
Perspective privind integrarea europeană a Republicii Moldova. Daniel Vodă, expert IPRE: „Declarația comună anunțată astăzi de oficialii din șapte state este un semnal politic bun”
Parlamentari europeni cer accelerarea negocierilor de aderare la UE a Republicii Moldova. O declarație în acest sens a fost semnată la Chișinău
Atenție, călători! Activitatea postului vamal Leova–Bumbăta va fi sistată temporar
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Creșterea nivelului apei în râul Nistru poate aduce reziduuri petroliere. Intervenim rapid pentru a menține calitatea apei”
Accident grav la Telenești. Un bărbat de 65 de ani a decedat la fața locului
Noi pete petroliere pe râul Nistru. Autoritățile au dispus consolidarea și extinderea barajelor antipoluare
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire și intervenție pe Nistru, în contextul unui nou val de poluare anticipat
VIDEO // Droguri de peste 100 000 de lei. Un bărbat din Comrat, reținut pentru distribuirea substanțelor narcotice
Un nou val de pete de produse petroliere, depistat pe râul Nistru. Autoritățile se convoacă într-o ședință de urgență
Adjuncta șefului PA și un procuror anticorupție au fost audiați de Comisia de evaluare
O serie de evenimente dedicate promovării dialogului intercultural vor fi organizate în contextul Zilei Internaționale a Romilor
Premierul Alexandru Munteanu, în ajunul Zilei Salvatorului: „Dincolo de cifre și intervenții, există ceva ce nu poate fi măsurat: încrederea oamenilor că, în cel mai greu moment, cineva va veni”
În Republica Moldova vor fi construite centrale eoliene mari, cu sisteme de stocare a energiei: 16 oferte depuse la licitație
Peste 5 000 de cereri de înscriere a copiilor în clasa I au fost depuse în capitală
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri pascale
Experții pentru ocrotirea mediului s-au întrunit într-o nouă ședință de lucru
Casa Albă ar urma să concedieze mai mulți înalți oficiali ai administrației Trump
FOTO // Militarii moldoveni, clasați pe locul II la Competiția Internațională „Cupa Mareșal Jozef Piłsudski”