Consiliul Europei solicită Republicii Moldova să finalizeze ancheta în cazul expulzării profesorilor turci din 2018
Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei a adoptat o nouă decizie privind executarea hotărârii în cauza Ozdil și alții c. Republicii Moldova, în cadrul celei de-a 1553-a reuniuni desfășurate în perioada 9–11 martie 2026. Documentul se referă la transferul extrajudiciar al unor profesori turci din Republica Moldova în Türkiye în septembrie 2018 și solicită autorităților moldovene să accelereze investigarea cazului și să transmită un mesaj clar de toleranță zero față de astfel de practici, transmite MOLDPRES cu referire la comunicatul Consiliului Europei.
Decizia a fost adoptată într-un context simbolic, în condițiile în care Republica Moldova deține în prezent președinția rotativă a Comitetul de Miniștri al Consiliului Europei, organul decizional al Consiliul Europei, responsabil de supravegherea executării hotărârilor pronunțate de Curtea Europeană a Drepturilor Omului.
Deputații Comitetului de Miniștri au reamintit că dosarul vizează privarea de libertate ilegală, inutilă și arbitrară a reclamanților, precum și încălcarea dreptului lor la viață privată și de familie, după ce aceștia au fost transferați din Republica Moldova în Turcia prin ocolirea tuturor garanțiilor prevăzute de dreptul intern și internațional.
Situația reclamanților
În ceea ce privește măsurile individuale, Comitetul a constatat că patru dintre reclamanți – Müjdat Çelebi, Riza Doğan, Mehmet Feridun Tüfekçi și Sedat Hasan Karacaoğlo – au fost eliberați din detenție în Türkiye și pot în prezent să intre și să iasă din Republica Moldova fără restricții. În aceste condiții, deputații au considerat că nu mai sunt necesare alte măsuri individuale în privința lor.
În schimb, situația celui de-al cincilea reclamant, Yasin Özdil, rămâne o preocupare. Comitetul a invitat autoritățile moldovene să continue eforturile diplomatice pentru a obține informații actualizate despre situația acestuia și pentru a facilita transferul executării pedepsei sale în Republica Moldova, în cazul în care acesta își exprimă dorința în acest sens.
Ancheta trebuie finalizată
În ceea ce privește măsurile generale, Comitetul de Miniștri a subliniat că o investigație aprofundată și transparentă este esențială pentru prevenirea unor încălcări similare în viitor. Deputații au remarcat că au trecut mai mult de cinci ani de la pronunțarea hotărârii în primă instanță în dosarul penal împotriva fostului șef al Serviciul de Informații și Securitate, fără ca procedurile să fie finalizate.
În acest context, autoritățile de la Chișinău au fost invitate să încheie aceste proceduri fără întârzieri suplimentare și să informeze Comitetul despre rezultatul lor. De asemenea, Comitetul a cerut accelerarea investigației privind implicarea unor eventuali funcționari de rang înalt în organizarea transferului extralegal și clarificarea completă a circumstanțelor cazului.
Modificări legislative și control parlamentar
Decizia mai menționează și unele evoluții legislative. Comitetul a remarcat cu interes modificările adoptate în 2023 privind mecanismele de supraveghere și responsabilizare a acțiunilor Serviciului de Informații și Securitate. Totodată, autoritățile au fost invitate să finalizeze și să adopte regulamentul care reglementează activitatea subcomisiei parlamentare responsabile de controlul asupra serviciilor de informații, subliniindu-se importanța unui control parlamentar real și eficient.
În același timp, Comitetul de Miniștri a îndemnat insistent autoritățile moldovene să transmită un mesaj clar la cel mai înalt nivel politic privind caracterul absolut inacceptabil al detențiilor arbitrare și al transferurilor extrajudiciare.
Autoritățile Republicii Moldova au fost invitate să prezinte informații actualizate despre toate aceste aspecte până cel târziu la 12 septembrie 2026.
Contextul cauzei
Prin hotărârea pronunțată la 11 iunie 2019, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat că transferul extralegal al celor cinci reclamanți din Republica Moldova în Turcia, în septembrie 2018, a constituit o privare de libertate nelegală, nenecesară și arbitrară, precum și o încălcare a dreptului la viață privată și de familie.
Curtea a reținut că operațiunea a fost concepută astfel încât persoanele vizate să fie luate prin surprindere, fără a li se oferi timp sau posibilitatea de a se apăra, fiind ocolite toate garanțiile prevăzute de dreptul intern și internațional.
Reacția societății civile
Organizațiile pentru drepturile omului Asociația Promo-LEX și Centrul de Resurse Juridice din Moldova au salutat faptul că mai multe dintre preocupările exprimate de ele în comunicările adresate Comitetului de Miniștri au fost reflectate în decizia adoptată.
Reprezentanții celor două organizații au apreciat clarificarea situației celor patru reclamanți eliberați, însă au subliniat că situația lui Yasin Özdil rămâne îngrijorătoare și necesită intensificarea eforturilor diplomatice.
În același timp, organizațiile și-au exprimat îngrijorarea că, la peste șapte ani de la transferul extralegal din 2018, procedurile penale nu au fost finalizate, iar investigația privind implicarea unor funcționari de rang înalt nu a produs rezultate tangibile.
Potrivit Promo-LEX și CRJM, întârzierile sistematice în aceste proceduri subminează eforturile de stabilire a adevărului și de prevenire a unor abuzuri similare în viitor. Cele două organizații au anunțat că vor continua să monitorizeze executarea hotărârii Curții și să prezinte observații actualizate Comitetului de Miniștri.
Operațiunea SIS din 2018 care a dus la condamnarea Moldovei la CEDO
Cazul își are originea în evenimentele din septembrie 2018, când mai mulți cetățeni turci care activau în cadrul rețelei de licee Orizont din Republica Moldova au fost reținuți de ofițeri ai Serviciul de Informații și Securitate și declarați persoane indezirabile pe motive de securitate națională. Operațiunea s-a desfășurat rapid, în diferite locații din Chișinău și alte orașe, iar persoanele vizate au fost escortate direct la aeroport și urcate într-un avion cu destinația Türkiye, fără a avea posibilitatea de a contesta decizia sau de a beneficia de procedurile legale prevăzute de legislația națională și de tratatele internaționale.
Expulzarea a stîrnit critici dure din partea organizațiilor pentru drepturile omului și a societății civile, care au acuzat autoritățile că au organizat un transfer extralegal. Ulterior, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat că operațiunea a fost planificată astfel încât persoanele vizate să fie luate prin surprindere și să nu aibă timp să se apere în fața instanțelor, fiind eludate toate garanțiile procedurale prevăzute de dreptul intern și internațional. Curtea a decis că Republica Moldova a încălcat dreptul la libertate și securitate și dreptul la viață privată și de familie al celor expulzați.
România promite transfer de experiență și sprijin pentru aderarea Moldovei la UE
MAE: 28 de moldoveni au cerut sprijin consular în Orientul Mijlociu
Biroul pentru Integrare Europeană marchează doi ani de la creare. Cristina Gherasimov: „Demonstrăm că atunci când există voință și crezi în propria țară, nimic nu este imposibil”
Moțiunea simplă asupra politicilor Ministerului Apărării a eșuat
Guvernul României a aprobat ratificarea acordului cu Republica Moldova privind controlul coordonat la punctul feroviar Fălciu–Cantemir
Ambasadorul Republicii Moldova în România, primit la Palatul Elisabeta: Proiecte comune și sprijin pentru parcursul european
Parlamentul a numit un nou adjunct al Avocatului Poporului
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi, la Conferința anuală a ambasadorilor UE: „R. Moldova este un partener responsabil și continuă realizarea reformelor asumate”
Moțiunea simplă împotriva politicilor Ministerului Apărării va fi dezbătută mâine în Legislativ
Parlamentul cere avizul Comisiei de la Veneția pentru modificările privind numirea candidaților în comisiile de vetting
Parlamentul European cere accelerarea aderării Republicii Moldova și Ucrainei la UE
Sprijin pentru aderarea la UE: comisiile parlamentare din Moldova și România se reunesc la Chișinău
Comisia de la Veneția confirmă că legea privind combaterea corupției electorale este compatibilă cu standardele europene. Igor Grosu: „Votul oamenilor nu este de vânzare”
Șefa statului Maia Sandu, în Parlamentul de la Vilnius: „R. Moldova contează pe vocea Lituaniei la Bruxelles. Ajutați-ne să vă urmăm calea în familia națiunilor europene libere”
VIDEO // Peste 70 de mii de persoane au vizitat expoziția „Fabricat în Moldova”
Atenție, fraudă! Persoane necunoscute sună consumatorii și cer date personale, sub pretextul schimbării contoarelor la electricitate
Cer variabil și maxime de până la +15 grade Celsius, prognozate de meteorologi pentru miercuri
VIDEO // Eforturile echipelor din Republica Moldova și România de a capta poluantul răspândit pe Nistru. Expertul Constantin Melian: „Este o intervenție complexă”
Volodimir Zelenski în vizită la Londra: Keir Starmer cere ca Ucraina să nu fie pierdută din vedere, în pofida războiului din Orientul Mijlociu
Speakerul Igor Grosu, în discuții cu președintele Camerei Reprezentanților din Belgia: „Relația dintre țările noastre devine tot mai puternică”
VIDEO // Drona depistată la Ștefan Vodă a fost detonată în condiții de maximă siguranță
Președinta Maia Sandu, despre drona depistată în sudul țării: „Este o încălcare gravă a spațiului nostru aerian și o amenințare la adresa cetățenilor”
Agenda evenimentelor, miercuri, 18 martie
Consolidarea capacităților profesionale ale inspectorilor din cadrul organelor de control în contextul integrării în Uniunea Europeană
Criza poluării pe Nistru, discutată de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder și ambasadorul Ucrainei, Paun Rohovei
Ministrul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu omologul său italian, Antonio Tajani. Progresele în procesul de integrare europeană, pe agenda discuțiilor
Judecătorii din întreaga țară se convoacă la Adunarea Generală, pe 27 martie
Premierul Alexandru Munteanu, la Forumul de Afaceri Moldova–Franța: „Vă invit să priviți Republica Moldova nu doar ca pe o piață, ci ca pe un proiect european în plină construcție”
Igor Grosu, întrevedere la Bruxelles cu Comisara europeană pentru extindere: 189 de milioane de euro pentru Republica Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, după ce UE a debursat o nouă tranșă din Planul de creștere: „Moldova se modernizează, avem încrederea partenerilor europeni și vom continua să muncim pentru a îmbunătăți viața cetățenilor”