ro
Societate
04 Iulie, 2025 / 06:32
/ Acum 14 ore

Buget Plus // Peste 4,8 milioane de lei vor fi alocate pentru modernizarea cantinelor din școlile din raionul Ungheni

Circa 4,82 milioane de lei din cei 200 de milioane de lei alocați de Guvern prin proiectul Buget Plus pentru dotarea cantinelor școlare din țară, au fost repartizați pentru raionul Ungheni. Resursele vor fi utilizate pentru crearea condițiilor ca peste 10 mii de elevi din Ungheni, inclusiv peste 5.500 elevi de gimnaziu, să fie alimentați gratuit începând cu noul an școlar, transmite MOLDPRES.

„Obiectivul nostru este să reducem absenteismul, mai ales în mediul rural, alimentația elevilor contribuind la o mai bună prezență la școală. Totodată, studiile arată că alimentarea contribuie la creșterea performanței școlare”, a spus ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, aflat astăzi în vizită la Ungheni.

Oficialul a discutat cu primarii localităților și directorii instituțiilor de învățământ din Ungheni despre provocările cu care se confruntă sistemul educațional la nivel local și abordarea unor soluții concrete.

Un subiect la care s-a referit ministrul a fost noua formulă de finanțare a grădinițelor, care a fost pilotată în acest an în instituțiile preșcolare din patru raioane ale țării, iar din 2026 va fi implementată la nivel național.

„Formula pornește de la câteva premise. Una dintre cele mai importante este să ne asigurăm că avem grădinițe în fiecare localitate, aceasta este principial pentru noi”, a afirmat Dan Perciun.

În raionul Ungheni au fost realizate investiții pentru eficientizarea condițiilor de învățare în mai multe instituții de învățământ, în cadrul celor două ediții ale Programului Satul European, lansat de Guvern. În total, 24,33 milioane de lei au fost investiți în șapte instituții de învățământ din raion pentru diverse proiecte de îmbunătățire a infrastructurii. De asemenea, Liceul Teoretic „A. Pușkin”, care este parte din Rețeaua Școlilor Model, în următoarea perioadă va trece printr-un proces de renovare și modernizare pentru asigurarea calității educației.

Totodată, patru școli și nouă grădinițe din raionul Ungheni beneficiază de dotări cu mobilier și echipamente moderne, finanțate de Banca Mondială, în cadrul unui program amplu de sprijin pentru 200 de școli din întreaga țară. La fel, cu contribuția Băncii Mondiale instituția preșcolară cu incluziune socială „Guguță” va beneficia de reparație capitală, iar alte șapte instituții din raion vor beneficia, cu sprijinul UNICEF, de lucrări de modernizare a blocurilor sanitare.