ro
Societate
10 Noiembrie, 2025 / 15:30
/ Acum 2 ore

VIDEO // Captură de droguri de un milion de lei la Bălți. Doi bărbați din Chișinău, reținuți

Polițiștii Direcției investigații „Nord” a Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu procurorii PCCOCS, au anunțat despre o captură de droguri în valoare de aproximativ 1.000.000 de lei, depistată la intrarea în municipiul Bălți, într-un automobil de model BMW, transmite MOLDPRES.

În urma operațiunii, ofițerii au reținut un șofer de 34 de ani, originar din Chișinău, care transporta circa 2,5 kilograme de marijuana hidroponică și hașiș, ambalate în 140 de pliculețe, destinate vânzării în municipiul Bălți. Ulterior, a fost reținut și un al doilea suspect, în vârstă de 25 de ani, tot din Chișinău, despre care anchetatorii susțin că ar fi furnizat drogurile.

Potrivit poliției, cei doi ar face parte dintr-un grup infracțional specializat în distribuirea substanțelor narcotice în Bălți, Telenești și alte raioane din nordul țării. Vânzările s-ar fi realizat prin intermediul aplicației Telegram, iar gruparea era în proces de extindere, căutând noi membri pentru rețea.

Șoferul a fost supus testării medicale, care a confirmat că se afla la volan sub influența marijuanei și a cocainei. La solicitarea procurorilor, Judecătoria Bălți a dispus arestarea preventivă a acestuia. Mașina folosită la transportul drogurilor a fost ridicată în vederea aplicării sechestrului și a confiscării ulterioare.

Cel de-al doilea suspect este cercetat pentru complicitate la trafic de droguri, iar procurorii au cerut și pentru el aplicarea arestului preventiv.

Oamenii legii continuă acțiunile procesual-penale pentru identificarea altor membri ai grupului.