ro

 

Societate
22 Aprilie, 2026 / 20:35
/ Acum 3 ore

FOTO // Echipamente digitale moderne pentru elevii și profesorii Liceul sportiv „Gloria” din Chișinău

Elevii și profesorii de la Liceul Teoretic cu Profil Sportiv „Gloria” din Chișinău vor beneficia de echipamente digitale moderne. Instituția a fost dotată cu trei panouri interactive, zece laptopuri, un xerox și un printer multifuncțional, transmite MOLDPRES.

Noile echipamente vor sprijini cadrele didactice în organizarea lecțiilor și vor facilita aplicarea metodelor moderne de predare. Acțiunea a fost realizată cu sprijinul Ministerului Educației și Cercetării, în parteneriat cu organizația umanitară INTERSOS.

Șeful Serviciului politici în domeniul relațiilor interetnice din cadrul MEC, Ivan Duminica, a menționat că dotarea instituțiilor de învățământ cu echipamente moderne contribuie direct la creșterea calității procesului educațional și la crearea unui mediu de învățare mai atractiv pentru elevi.

„Ne bucurăm că, împreună cu partenerii noștri, putem susține școlile din Republica Moldova în efortul lor de a oferi o educație incluzivă și adaptată cerințelor actuale”, a spus Ivan duminica.

Liceul Teoretic cu Profil Sportiv „Gloria” din municipiul Chișinău este frecventat de 1123 de elevi, dintre care 54 sunt elevi refugiați din Ucraina.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

IGP: Conducerea Inspectoratului de Poliție Botanica și angajații vizați într-un dosar de corupție au fost suspendați din funcții

/ Acum 12 ore

Percheziții la Inspectoratul de Poliție Botanica. Mai mulți angajați, vizați într-un dosar de corupție

/ Acum 21 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 22 aprilie

/ Acum 23 ore

Cer variabil și maxime de până la 15 grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 1 zi

Soluții și mecanisme pentru prevenirea abandonului și absenteismului școlar, discutate la nivel național

/ Acum 1 zi

Lunara Toy, prima jucărie interactivă cu inteligență artificială, va fi prezentată publicului

/ Acum 1 zi

Flux sporit de pasageri la Aeroportul Chişinău după Sărbătorile Pascale. Autoritățile îndeamnă la prudență și pregătire riguroasă pentru controalele de securitate

/ Acum 1 zi

Incendiu la un hambar de pe Calea Orheiului din Chișinău: pompierii au intervenit cu cinci echipe

/ Acum 1 zi

INTERVIU MOLDPRES // Silviu Gîncu, șef de direcție MEC: „Învățământul profesional tehnic este o alegere sigură pentru cei care își doresc o carieră stabilă, bine plătită și relevantă”

/ Acum 1 zi

USM va iniția un program de masterat cu diplomă triplă, în parteneriat cu Universitatea Paris 1 Panthéon-Sorbonne și Universitatea București

/ Acum 1 zi

VIDEO // BNM pune în circulație moneda comemorativă „100 de ani de învățământ românesc superior în Basarabia”

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis pentru mâine Cod Galben de înghețuri

/ Acum 1 zi

Specialități noi și mai multe locuri la buget în 2026: tinerii aleg învățământul profesional tehnic

/ Acum 1 zi

Lupta globală împotriva medicamentelor falsificate, în centrul unei conferințe organizate cu sprijinul Consiliului Europei la Chișinău