ro

 

Societate
02 August, 2026 / 19:55
/ Acum 5 ore

Cronica ARHIVELOR | In memoriam Nicolae Testemițanu – ministrul care a plătit cu funcția pentru promovarea cadrelor naționale

Nicolae Testemițanu, una dintre cele mai importante personalități ale medicinei din Republica Moldova, a rămas în istorie nu doar ca reputat chirurg și profesor universitar, ci și ca ministrul Sănătății care a promovat cadrele medicale naționale și introducerea treptată a limbii române în învățământul medical. Documentele păstrate de Agenția Națională a Arhivelor relevă că aceste reforme i-au adus, în cele din urmă, demiterea din funcție de către autoritățile sovietice, transmite MOLDPRES.

Documentele păstrate de Agenția Națională a Arhivelor arată că mandatul său de ministru al Sănătății (1963–1968) a fost unul al reformelor, dar și al confruntării cu autoritățile sovietice. Numit în funcție la doar 36 de ani, Nicolae Testemițanu a promovat cadrele medicale autohtone, a mărit ponderea studenților etnici români la Institutul de Medicină din Chișinău și a susținut introducerea treptată a limbii române ca principală limbă de predare.

Născut pe 1 august 1927 într-o familie de țărani din satul Ochiul Alb, Nicolae Testemițanu a beneficiat de investițiile statului român în educația Basarabiei interbelice. A urmat școala primară în localitatea natală, apoi studiile la liceul din Baraboi și, în anii celui de-Al Doilea Război Mondial, la Liceul Teoretic „Ion Creangă” din Bălți. Revenirea administrației sovietice în 1944 și atrocitățile comise împotriva populației civile i-au marcat profund destinul și convingerile.

La 19 martie 1968, după cinci ani în fruntea Ministerului Sănătății, Nicolae Testemițanu a fost supus criticilor în cadrul Biroului Comitetului Central al Partidului Comunist al Moldovei. Principalul cap de acuzare a fost că ar fi încălcat „principiul leninist de promovare a cadrelor”, fiind acuzat de „naționalism”.

În apărarea sa, Testemițanu a prezentat date statistice privind structura etnică a sistemului medical: în 1968, medicii moldoveni reprezentau doar 27% din total, în timp ce constituiau aproximativ 65% din populația RSS Moldovenești. Totodată, în perioada mandatului său, ponderea moldovenilor români promovați în funcții de conducere crescuse semnificativ.

Conducerea comunistă a recunoscut tacit că promovarea cadrelor naționale era compatibilă cu politica oficială, însă a considerat că ritmul schimbărilor este prea rapid. Ulterior, lui Testemițanu i s-a reproșat și promovarea persoanelor considerate „nesigure politic”, inclusiv copii ai preoților sau ai victimelor represiunilor sovietice.

Un alt motiv al demiterii l-a constituit extinderea predării în limba română la Institutul de Medicină din Chișinău. Proces început încă din perioada în care era rector al instituției, acesta a continuat și în timpul mandatului său de ministru, fiind privit cu suspiciune de autoritățile sovietice, inclusiv din cauza utilizării manualelor publicate în România.

Astăzi, numele lui Nicolae Testemițanu este purtat de Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie din Republica Moldova și de Liceul Teoretic din satul natal, Ochiul Alb.

Sursa: Agenția Națională a Arhivelor; Constantin Ețco, Nicolae Testemițanu – nume devenit simbol, Editura Epigraf, Chișinău, 2017.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Vreme caldă și cer senin în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge până la +36°C

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna august

/ Acum 1 zi

Peste 52 000 de euro pentru a interveni într-o cauză penală. Un bărbat, trimis în judecată pentru trafic de influență

/ Acum 2 zile

IGP semnalează noi cazuri de fraudă. O contabilă a transferat escrocilor 918 000 de lei după ce a primit un mesaj fals pe Telegram

/ Acum 2 zile

Ilan Șor, trimis în judecată în dosarul privind delapidarea a 100 de milioane de dolari de la Banca de Economii

/ Acum 2 zile

Vânat ilegal la Condrița. Doi bărbați, cercetați penal după ce au capturat și ucis un mistreț

/ Acum 2 zile

Cronica ARHIVELOR | Mărturiile lui Iliei Ilașcu despre anii de detenție la Tiraspol

/ Acum 2 zile

O moldoveancă și-a pierdut viața într-un accident produs în Italia. Fiica sa este internată în stare gravă

/ Acum 2 zile

VIDEO // Deversările din lacul Novodnistrovsk vor fi reduse în următoarele două săptămâni din cauza secetei

/ Acum 2 zile

Cod galben de pericol de incendiu în Republica Moldova până pe 7 august

/ Acum 2 zile

IGSU: Tânărul dispărut la scăldat pe plaja din orașul Vadul lui Vodă a fost găsit decedat 

/ Acum 2 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan anunță rezultatele analizei preliminare a „salariilor nesimțite” și principalele soluții propuse de Guvern

/ Acum 2 zile

Un bărbat a primit cinci ani de închisoare cu suspendare pentru trafic de influență, după ce ar fi promis soluții favorabile în dosare penale contra sumei de 50 mii de euro

/ Acum 2 zile

Un tânăr a dispărut în apele Nistrului, la Vadul lui Vodă. Scafandrierii au fost solicitați pentru căutări