ro

 

Societate
13 Martie, 2026 / 16:05
/ Acum 2 ore

FOTO // România a trimis echipamente și specialiști pentru intervenția pe Nistru, după contaminarea cu substanță petrolieră

Autoritățile din Republica Moldova continuă intervențiile pentru limitarea efectelor poluării cu substanță petrolieră pe râul Nistru, iar România a trimis echipamente și specialiști pentru a sprijini operațiunile de captare și eliminare a poluantului. Potrivit Ministerului Mediului, echipele de intervenție din România au ajuns în această dimineață în Republica Moldova pentru a participa la acțiunile de gestionare a situației, transmite MOLDPRES.

Conform autorității de mediu, în jurul orei 5:00 dimineața, specialiști din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență din România și ai Administrației Naționale „Apele Române” au ajuns în țară cu echipamente suplimentare necesare pentru intervenția pe Nistru.

Echipamente instalate în raionul Soroca

Echipamentele aduse de partea română au fost transportate deja în localitatea Cureșnița din raionul Soroca, unde urmează să fie instalate pentru a sprijini acțiunile de captare și eliminare a substanței petroliere de la suprafața apei.

„Aceste echipamente vor contribui la limitarea extinderii poluantului pe cursul râului și la reducerea impactului asupra mediului și asupra resurselor de apă”, explică Ministerul Mediului.

Autoritățile precizează că intervenția este realizată în colaborare cu specialiști din Republica Moldova, iar echipele din teren lucrează pentru a stabiliza situația și pentru a preveni răspândirea substanței petroliere în alte sectoare ale râului.

Alte puncte de intervenție pe Nistru

În paralel, specialiștii din cele două țări analizează și alte locații de-a lungul râului unde ar putea fi instalate echipamente suplimentare pentru localizarea și captarea poluantului.

Scopul acestor măsuri este de a interveni rapid în zonele unde există riscul acumulării substanței petroliere și de a reduce impactul asupra mediului și asupra calității apei.

Poluarea, provocată după un atac asupra infrastructurii din Ucraina

Contaminarea râului Nistru cu substanță petrolieră s-a produs în urma atacului Rusiei asupra unei hidrocentrale din Ucraina. În urma incidentului, poluantul a ajuns pe cursul râului și a început să se deplaseze spre teritoriul Republicii Moldova.

În aceste condiții, autoritățile moldovenești au mobilizat echipele de intervenție și au inițiat măsuri pentru monitorizarea și limitarea poluării, inclusiv instalarea de filtre și bariere pentru captarea substanțelor petroliere.

Ministerul Mediului subliniază că sprijinul oferit de România reprezintă un element important în gestionarea situației, intervenția fiind realizată prin cooperare directă între instituțiile responsabile din cele două țări.

Autoritățile dau asigurări că monitorizarea situației pe Nistru continuă, iar pe parcursul zilei vor fi prezentate informații suplimentare despre evoluția intervențiilor și despre măsurile aplicate pentru protejarea mediului și a populației.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

METEO // Vreme predominant senină și fără precipitații, vineri, 13 martie

/ Acum 20 ore

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, despre situația de pe Nistru: „Vom acționa pentru siguranța cetățenilor”

/ Acum 20 ore

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Autoritățile instalează filtre pentru a izola substanțele petroliere din Nistru”. Chișinăul solicită sprijinul României

/ Acum 22 ore

Permis de lucrător sezonier și „carte de rezidență”: reguli noi pentru străinii din Moldova

/ Acum 22 ore

Alertă critică pe Nistru: Poluarea se intensifică la graniță. Ministrul Gheorghe Hajder recomandă sistarea alimentării cu apă în zona Naslavcea

/ Acum 23 ore

Ziua Limbii Române va fi marcată în Ucraina pe 31 august. Decretul semnat de Volodimir Zelenski

/ Acum 1 zi

Târguri de cariere în instituțiile de învățământ profesional tehnic: tinerii pot descoperi oferte de angajare

/ Acum 1 zi

Peste 114 mii de ședințe de dializă au fost efectuate în Moldova anul trecut

/ Acum 1 zi

FOTO // Soldații în termen din garnizoanele Chișinău și Bălți au depus jurământul militar de credință Patriei

/ Acum 1 zi

DOC // Noi oportunități de învățare a limbii române, resurse educaționale moderne și sprijin pentru profesori: programul național pentru următorii ani, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

FOTO // Investiții guvernamentale la Căușeni și condiții mai bune pentru cetățeni. Premierul Alexandru Munteanu: „Progresele și modernizarea trebuie să continue”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un nou centru pentru tratarea AVC a fost deschis la Ungheni

/ Acum 1 zi

EcoContact relansează programul de măsuri pentru protejarea ariilor naturale

/ Acum 1 zi

Descinderi CNA într-un dosar de deposedare ilegală de bunuri de peste 12 milioane de lei