ro

 

Societate
01 Aprilie, 2026 / 18:44
/ 20 Noiembrie, 2025

VIDEO // Doi bărbați, cercetați pentru organizarea migrației ilegale a persoanelor din India și Siria spre UE

Doi bărbați au fost reținuți, după ce ar fi organizat migrația ilegală spre Uniunea Europeană a persoanelor din India și Siria. Aceștia au vârstele de 38 și 39 de ani, fiind anterior judecați pentru diverse infracțiuni, comunică MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi Cauze Speciale, cei doi membri ai grupului infracțional au fost reținuți în flagrant delict, în zona de frontieră, în timp ce încercau să asigure traversarea clandestină peste râul Prut a patru migranți din Asia de Sud, care anterior au mai încercat să treacă ilegal frontiera Moldovei spre România. Prejudiciul total cauzat prin activitatea infracțională este estimat la 6 000 de euro, însă se presupune că gruparea ar fi operat anterior și alte treceri ilegale.

Astfel, în noaptea de 11 noiembrie, în zona de responsabilitate a Sectorului Poliției de Frontieră „Lopatnic”, polițiștii au identificat două persoane suspecte care se deplasau folosind un traseu de călăuze. Echipa de intervenție a reținut patru persoane - cetățeni indieni și sirieni - care încercau să treacă ilegal frontiera de stat spre România. La scurt timp, au fost reținuți și organizatorii.

La aceștia au fost găsite mai multe obiecte utilizate în activitățile ilegale, inclusiv o saltea gonflabilă, o pompă pentru umflare, precum și haine de pescar cu cizme – toate folosite pentru traversarea râului Prut.

Cei doi bărbați au fost plasați în arest preventiv. Organele de forță continuă acțiunile de urmărire penală pentru identificarea tuturor membrilor implicați în rețea.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Rețea de contrabandă cu mașini, dejucată de oamenii legii. Opt persoane, inclusiv funcționari publici, reținute

/ Acum 8 ore

Pescuitul în bazinele naturale ale Republicii Moldova este interzis începând cu 1 aprilie

/ Acum 8 ore

ANSP: 51 de cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 8 ore

Drama basarabenilor: 75 de ani de la cel de-al treilea val de deportări staliniste din Republica Moldova

/ Acum 9 ore

Start pentru înscrierea copiilor în clasa I: părinții pot depune dosarele

/ Acum 10 ore

Din 1 aprilie, șoferii pot circula fără a include faza scurtă a farurilor pe timp de zi

/ Acum 10 ore

Pensii și prestații sociale mai mari: de astăzi este aplicată indexarea de 6,84 la sută

/ Acum 18 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 1 aprilie

/ Acum 21 ore

METEO // Prima zi de aprilie aduce ploi și temperaturi de până la 15 grade Celsius

/ Acum 22 ore

Consiliul Superior al Magistraturii a desemnat un nou reprezentant al societății civile în Colegiul pentru selecția și evaluarea judecătorilor

/ Acum 23 ore

Averi de milioane de lei, descoperite în procesul de evaluare a judecătorilor

/ Acum 1 zi

VIDEO // Percheziții în raionul Orhei. Polițiștii au ridicat 11 kg de marijuana în valoare de 5 milioane de lei

/ Acum 1 zi

Un procuror și trei ofițeri de poliție au fost arestați pentru complicitate la corupere pasivă într-un dosar cu mită de 400 mii de dolari

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna aprilie