VIDEO // Servicii sociale mai aproape de oameni: a fost inaugurat Centrul Comunitar pentru persoane în etate din Bălășești, Sângerei
Persoanele în etate din comuna Bălășești, raionul Sângerei beneficiază, începând de astăzi, de un nou spațiu dedicat activităților de zi, odată cu inaugurarea Serviciului Social „Centrul Comunitar Bălășești”. Aici, seniorii vor putea participa la activități de socializare, recreere, instruiri și evenimente menite să promoveze îmbătrânirea activă și implicarea comunitară, transmite MOLDPRES.
La deschiderea oficială au participat reprezentanți ai autorităților publice locale, ai Guvernului, parteneri, membri ai comunității, precum și specialiști din structurile de asistență socială.
Elena Neaga, primarul comunei Bălășești, a evidențiat implicarea comunității în dezvoltarea serviciilor sociale.
„Acest centru este un pas important către o comunitate mai unită și mai grijulie. Persoanele în etate au dreptul la servicii care le respectă demnitatea și le oferă oportunități de implicare și sprijin”, a relevat Elena Neagu.
La rândul său, Igor Curcă, reprezentantul Guvernului în raionul Sângerei, a subliniat modelul de bună practică pe care îl creează astfel de inițiative:
„Guvernul susține inițiativele care aduc serviciile sociale mai aproape de oameni. Bălășești devine un exemplu pentru alte comunități din raion și din țară”, a spus Igor Curcă.
Centrul Comunitar Bălășești este parte a unui proiect mai amplu de dezvoltare a serviciilor sociale în mediul rural, implementat de HelpAge Moldova și susținut financiar de Guvernul Federal al Germaniei (BMZ). În total, 15 centre similare urmează a fi deschise în următoarele două luni în localități din raioanele Sângerei, Ungheni și Telenești, contribuind la crearea unei rețele durabile de comunități prietenoase vârstnicilor.
Potrivit Dinei Ciubotaru, manageră de program la HelpAge Moldova, investițiile în îmbătrânirea activă sunt esențiale în contextul demografic actual.
„Persoanele în etate, care reprezintă o pătrime din populație, au un potențial nevalorificat. Prin astfel de centre, creăm medii prietenoase vârstei și sprijinim participarea activă a seniorilor la viața socială”, a estimat Dina Ciubotaru.
Necesitatea acestor servicii este accentuată de datele statistice: la începutul anului 2025, persoanele în etate reprezentau 25,9% din populația Republicii Moldova, însă doar o treime dintre cei cu vârsta peste 55 de ani au acces la oportunități de îmbătrânire activă. Deși politicile guvernamentale vizează îmbunătățirea calității vieții pentru această grupă populațională, progresul rămâne modest: Indicele de Îmbătrânire Activă a crescut cu doar un punct în cinci ani. Participarea socială continuă să fie concentrată în principal pe activități familiale și religioase, iar implicarea în voluntariat, educație sau viață publică rămâne scăzută.
Prin crearea Centrului Comunitar Bălășești și prin extinderea rețelei de servicii sociale la nivel local, HelpAge Moldova contribuie la dezvoltarea unor comunități prietenoase vârstnicilor și la promovarea unui model care poate fi replicat la nivel național. Misiunea organizației rămâne aceea de a promova bunăstarea, drepturile și incluziunea persoanelor în etate, pentru a construi o societate în care fiecare persoană să se poată bucura de un trai demn, activ și sănătos.
Grigore Clevadî de la Procuratura Anticorupție a promovat vettingul
În R.Moldova, 6% dintre nou-născuți vin pe lume prematur. „Fiecare viață este valoroasă, indiferent cât de fragil începe”, estimează Ministerul Sănătăţii
Medicamentele de import, dominante pe piața din Republica Moldova. Cele mai multe sunt aduse din UE
Răspunsul Guvernului pentru Ion Ceban privind situația de la fostul Hotel „Național”: „Gardul trebuia instalat mai devreme”
Ministerul Apărării atenționează: o scrisoare cu semnătura contrafăcută și ștampilă inexistentă circulă în mediul online
O pădure de 5 hectare a fost plantată la Budăi, datorită campaniei „Cumpărăturile care prind rădăcini”
Ziua Internațională a Studentului, marcată în R. Moldova. Peste 68 de mii de tineri studiază în universitățile din țară
Ziua Internațională a Baklavalei: Turcia celebrează simbolul ospitalității
CNA a depistat încă o angajată a unui salon din capitală cu diplomă falsă
Un bărbat a fost rănit la Sângerei în urma unui incendiu
Premierul Alexandru Munteanu va avea o întâlnire cu moldovenii stabiliți în Belgia și Luxemburg
Elevi din peste 600 de școli participă la testarea tematică la limba străină
Fiscul a acumulat peste 900 de milioane de lei la buget timp de o săptămână
Forumul mass-mediei din Europa de Sud-Est se desfășoară la Chișinău: sustenabilitatea presei și siguranța jurnaliștilor, în centrul atenției
Cotații în creștere pentru euro și dolar, anunțate de BNM
Bisericile ortodoxe din SUA ar putea fi investigate pentru potențiale legături cu serviciile secrete rusești
Agenda evenimentelor marți, 18 noiembrie
A decedat Ilie Ilașcu: o viaţă între patriotism, detenție politică și activitate parlamentară
Turismul în Regiunea de Dezvoltare Nord, cu noi direcții și proiecte pentru atragerea vizitatorilor
Viitorul agricol al Moldovei se formează în sălile de curs: Medicina Veterinară în topul preferințelor studenților
Vis și perseverență în carton: afacerea unei tinere antreprenoare din raionul Șoldănești a ajuns pe piețe din lume
60 de tineri vor participa la Programul de stagii plătite în serviciul public, ediția a cincea
Raionul Ialoveni promovează la Iaşi cooperarea transfrontalieră și dezvoltarea regională
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „La Tanti Masha”, tradiție, rețete de familie, experiențe turistice şi comunitate, pe Ruta Gastronomică România–Moldova
GALERIE FOTO // „King Artur” Ioniță se retrage din națională după 16 ani sub tricolor