Avanpremiera „Tristețe și bucurie în viața girafelor”, pe scena Teatrului Mateevici
Avanpremiera spectacolului „Tristețe și bucurie în viața girafelor” aduce astăzi, 13 noiembrie, pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”, o poveste luminoasă și emoționantă despre copilărie, curaj și felul în care imaginația poate vindeca lumea, informează MOLDPRES.
Noua producție, inspirată din textul delicat al dramaturgului portughez Tiago Rodrigues, este semnată de regizorii Edda Coza și Dan Coza, care propun un univers plin de culoare, tandrețe și umor subtil. Pe scenă, actorii Diana Boșcov, Victor Untilă și Grig Bechet aduc la viață drumul Girafei, o fetiță de nouă ani, „prea mare pentru vârsta ei”, a ursulețului ei de pluș Judy Garland și a tatălui care încearcă să-și țină familia pe linia de plutire.
Rămași fără abonamentul TV din lipsă de bani, cei doi se confruntă cu o lume care devine tot mai complicată. Girafa nu renunță însă la curiozitate și pornește într-o aventură inițiatică prin Lisabona, în încercarea de a găsi soluții într-o realitate pe care o interpretează cu inocență și umor. Spectacolul îmbină elemente de basm, documentar, parodie și prezentare școlară, oferind o perspectivă proaspătă asupra pierderii, crizelor sociale și relației dintre un copil și tatăl său.
Proiectul este o coproducție a Asociației Tangent, Teatrului Mic din București și Teatrului „Alexie Mateevici”, cu sprijinul Administrației Fondului Cultural Național (AFCN).
FOTO // Expoziția „Viața noastră” a artistului Emil Childescu, vernisată la Muzeul Național de Artă
Monumentele istorice din Chișinău, vizitate de miniștrii Culturii din Moldova și Grecia
VIDEO // Cântec, dans și dor: moldovenii din Portugalia au sărbătorit „Mărțișorul”
FOTO // Elevi din Chișinău au adus un omagiu eroilor din 1992 prin expoziția „Aripi de pace și speranță”
VIDEO // Statul restaurează un simbol cultural al ţării: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți intră în reparație capitală
Republica Moldova și Grecia au semnat un Memorandum privind conservarea și restaurarea patrimoniului cultural
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”
Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
INTERVIU MOLDPRES // Artistul Pavel Obreja, autorul sculpturilor de pe străzile Chișinăului: „Lucrările sunt oglinda sufletului meu, modul în care comunic cu lumea”
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Un nou record pentru energia verde: R. Moldova a depășit pragul de 1 Gigawatt de capacitate instalată din surse de energie regenerabilă
Veneția reintroduce taxa de intrare de 10 euro pentru vizitele de o zi
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu senatorul american Jack Reed
Peste 1400 de tone de carburanți, importate joi în Republica Moldova
Ministerul Agriculturii pune accent pe industrializare și procesare în parteneriatul cu Ucraina
Peste 20 de acte normative adoptate de Legislativ în luna martie
FOTO // Echipele de drumari intervin în mai multe raioane ale țării pentru plombarea gropilor și igienizarea traseelor
Fracțiunea PAS în Legislativ va avea un nou deputat. Curtea Constituțională a validat mandatul Silviei Bondarenco
VIDEO // O singură instituție va gestiona pădurile Moldovei. Gheorghe Hajder: „Trebuie să trecem la un management bazat pe performanță”
Sancțiuni de circa 1,8 milioane de lei aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în martie
Rusia respinge aderarea Ucrainei la UE, invocând riscuri de securitate
CNMC: „Sectorul energetic rămâne fragil, iar încetarea stării de urgență necesită prudență”
Comisar european: UE trebuie să se pregătească pentru un şoc energetic de durată
MAE: „Condamnăm încălcarea spațiului aerian. Astfel de acțiuni pun în pericol securitatea cetățenilor”
Moldova devine platformă logistică strategică pentru reconstrucția Ucrainei
Sprijin pentru promovarea exporturilor: 16 asociații de business vor beneficia de finanțare nerambursabilă de 14,6 milioane de lei prin programul „Bridge Export”