Rusia respinge aderarea Ucrainei la UE, invocând riscuri de securitate
Federația Rusă nu va mai accepta aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană, a declarat vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei, Dmitri Medvedev, transmite MOLDPRES.
Oficialul rus a afirmat că poziția Moscovei s-a schimbat, deoarece Uniunea Europeană ar evolua dintr-o structură economică într-una cu valențe militare, ceea ce ar reprezenta, în opinia sa, o amenințare directă la adresa Rusiei. „Este timpul să renunțăm la atitudinea tolerantă față de aderarea vecinilor noștri la un bloc militar-economic”, a declarat Medvedev, referindu-se inclusiv la Ucraina.
Anterior, potrivit acestuia, Rusia avea o poziție mai rezervată față de eventualele aspirații europene ale statelor vecine, inclusiv ale Ucrainei. În prezent însă, Moscova consideră că extinderea Uniunii Europene ar putea avea implicații de securitate comparabile sau chiar mai grave decât extinderea NATO.
În același context, Medvedev a respins scenariul unei eventuale retrageri a Statelor Unite din NATO, menționând că o astfel de decizie este puțin probabilă din motive politice și legislative interne. El a calificat declarațiile președintelui american Donald Trump privind NATO drept „retorică”.
Italia a refuzat utilizarea de către SUA a unei baze pentru zboruri implicate în războiul din Iran
Prima ediție „Eurovision Asia” va avea loc în noiembrie 2026, la Bangkok
Miniștri de externe ai UE participă în Ucraina la ceremoniile de comemorare a masacrului de la Bucea
SUA ar putea revizui relațiile cu NATO după conflictul cu Iranul, afirmă Marco Rubio
Ucraina și Bulgaria au semnat un acord de apărare pe zece ani
UE lansează platforma digitală „Rezerva de talente” pentru a atrage lucrători din afara Uniunii
Tensiunile din Orientul Mijlociu pot încetini creșterea economică globală, avertizează FMI
Zelenski afirmă că partenerii Ucrainei au cerut limitarea atacurilor asupra sectorului energetic rus
Ceremonia Luminii Sfinte va avea loc la Ierusalim în format restrâns, pe fondul tensiunilor de securitate
Spania închide spațiul aerian pentru aeronavele SUA implicate în războiul cu Iran
Politico: UE analizează măsuri împotriva Ungariei, inclusiv suspendarea drepturilor, în cazul unei noi victorii a lui Viktor Orbán
Prețul petrolului se apropie de 117 dolari pe baril
Rusia expulzează un diplomat britanic, acuzat de activități de spionaj
SUA au permis unui petrolier rusesc să ajungă la Cuba, în ciuda blocadei
VIDEO // O singură instituție va gestiona pădurile Moldovei. Gheorghe Hajder: „Trebuie să trecem la un management bazat pe performanță”
Sancțiuni de circa 1,8 milioane de lei aplicate de Fisc în urma controalelor desfășurate în martie
Rusia respinge aderarea Ucrainei la UE, invocând riscuri de securitate
CNMC: „Sectorul energetic rămâne fragil, iar încetarea stării de urgență necesită prudență”
Comisar european: UE trebuie să se pregătească pentru un şoc energetic de durată
MAE: „Condamnăm încălcarea spațiului aerian. Astfel de acțiuni pun în pericol securitatea cetățenilor”
Moldova devine platformă logistică strategică pentru reconstrucția Ucrainei
Sprijin pentru promovarea exporturilor: 16 asociații de business vor beneficia de finanțare nerambursabilă de 14,6 milioane de lei prin programul „Bridge Export”
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” prezintă topul destinațiilor de primăvară pentru călătorii moldoveni
Aproape 200 de mii de apeluri au parvenit la 112 în luna martie, multe fără urgență reală
În atenția transportatorilor! Perioada de grație pentru sistemul digital CEMT a expirat și urmează amenzi pentru erorile de raportare
Procuror retrogradat: CSP a respins contestația lui Igor Demciucin
Cel puțin doi morți și zeci de răniți în Ucraina, după atacuri rusești
Peste 20 de proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
O dronă de tip Shahed a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova
Meteorologii din Moldova prognozează pentru aprilie 2026 temperaturi normale și precipitații puține