ro
Diverse
24 Aprilie, 2025 / 01:39
/ 08 Martie, 2025

FOTO De 8 Martie, femeile au primit felicitări la posturile vamale de frontieră

De 8 Martie, femeile au fost surprinse la posturile vamale de frontieră. Doamnele și domnișoarele au primit felicitări și urări de bine din partea angajaților vămii, transmite MOLDPRES.

Într-o atmosferă de sărbătoare, funcționarii vamali din posturile de frontieră Leușeni, Sculeni, Cahul, Giurgiulești, Otaci, Aeroportul Internațional Chișinău, Palanca, Tudora și din alte posturi vamale au întâmpinat călătoarele cu felicitări și urări de bine, pace și prosperitate. Pe traseu, Ziua Internațională a Femeii a fost marcată și de ofițerii Echipei Mobile a Serviciului Vamal, care au oferit felicitări doamnelor aflate în trafic, dorindu-le o primăvară frumoasă.

Pe lângă acest gest simbolic, felicitările includ un cod QR prin care toate doamnele care le-au primit pot accesa rapid informații utile despre regulile vamale și alte detalii esențiale pentru un proces de traversare mai simplu și fără griji.

Totodată, funcționarii vamali nu au ezitat să își felicite și colegele din cadrul Serviciului Vamal și ale Poliției de Frontieră aflate astăzi în serviciu, recunoscând profesionalismul și dedicarea acestora.

Directorul Serviciului Vamal, Alexandru Iacub, a transmis un mesaj cu ocazia acestei zile speciale.

„Astăzi, în posturile vamale și dincolo de ele, transmitem nu doar felicitări, ci și aprecierea noastră sinceră. Femeile, prin determinare și implicare, modelează fiecare domeniu al societății, inclusiv cel vamal. Gestul nostru simbolic de astăzi reflectă angajamentul Serviciului Vamal de a fi un partener de încredere pentru călători, oferind atât respect, cât și informații utile pentru o trecere mai ușoară a frontierei”, a spus Alexandru Iacub.

În Republica Moldova este marcată astăzi Ziua Internațională a Femeii, alături de mai multe state din lume. Sărbătoarea este celebrată anual la data de 8 martie pentru a scoate în evidență atât realizările sociale, politice și condițiile economice ale femeilor, cât și discriminarea și violența, care își fac încă simțită prezența în multe țări ale lumii.