ro

 

Economie
17 Decembrie, 2025 / 15:51
/ Acum 3 ore

Statul va împrumuta 150 de milioane de euro de la BERD pentru reabilitarea drumurilor cheie

Republica Moldova va negocia cu Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) un împrumut suplimentar de 150 de milioane de euro, destinat reabilitării unor drumuri de importanță strategică, comunică MOLDPRES

Comisia pentru politică externă a Parlamentului a aprobat astăzi avizul consultativ pentru negocierea și semnarea modificării Acordului de împrumut aferent Proiectului V de reabilitare a drumurilor din Moldova.

Potrivit autorităților, fondurile suplimentare vor fi alocate pentru modernizarea a două sectoare majore de infrastructură rutieră: al doilea sector al centurii municipiului Chișinău (M2), pe o lungime de 9,4 kilometri, care va fi extins la patru benzi de circulație, și drumul M1, ce asigură conexiunea dintre frontiera cu România (Leușeni), Chișinău, Dubăsari și frontiera cu Ucraina, pe o distanță de 84 de kilometri.

Guvernul subliniază că suplimentarea împrumutului este necesară pentru a garanta finalizarea lucrărilor conform standardelor europene, ținând cont de creșterea costurilor materialelor și manoperei cu până la 39% în perioada 2021–2025, ca urmare a crizelor economice.

Drumurile vizate au fost recent incluse în Regulamentul UE 2024/1679 privind dezvoltarea rețelei transeuropene de transport (TEN-T).

După semnarea modificării Acordului cu BERD, documentul urmează să fie ratificat de Parlament.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Guvernul și mediul privat accelerează investițiile strategice în transport și dezvoltare regională. Vladimir Bolea: „Statul nu poate livra singur, iar sectorul privat este un partener strategic”

/ Acum 1 zi

Aeroportul Chişinău anunţă din aprilie 2026 o nouă rută directă spre Vilnius, operată de airBaltic

/ Acum 1 zi

Peste 400 de milioane de lei au fost investiți în reparația drumurilor și podurilor naționale în 2025

/ Acum 1 zi

VIDEO // Etichetarea produselor „eco”, „bio” și „organice”, strict reglementată: MAIA avertizează că termenii pot fi folosiți doar pentru produse certificate

/ Acum 1 zi

Certificare internaţională pentru nouă producători de struguri din Cahul și Taraclia, care le va permite să exporte pe pieţele UE

/ Acum 1 zi

Un nou serviciu digital, lansat de BNM: Informația privind cursul oficial de schimb al leului moldovenesc semnată electronic

/ Acum 1 zi

VIDEO// Bugetul pentru 2026 supus consultărilor publice

/ Acum 1 zi

TOP REALIZĂRI 2025 // Viceprim-ministrul Eugeniu Osmochescu: „A fost un an de performanță pentru economia Republicii Moldova - nivel record de digitalizare a serviciilor publice”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care au credite ipotecare

/ Acum 1 zi

Programul Casa Verde: primii beneficiari și-au modernizat deja locuințele după ce au primit granturi de până la 200 de mii de lei

/ Acum 1 zi

Fiscul a acumulat la buget circa 1,2 miliarde de lei timp de o săptămână

/ Acum 1 zi

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 1 zi

Vicepremierul Vladimir Bolea anunță demisia șefului INST și necesitatea unei noi abordări în construcții

/ Acum 1 zi

Vladimir Bolea: „Începând cu 2028, șoferii vor plăti taxe pentru utilizarea drumurilor, similar modelului din România”