Guvernul propune încetarea stării de urgență și instituirea stării de alertă în sectorul energetic. Premierul Alexandru Munteanu: „Am atins obiectivele necesare, am reușit să stabilizăm sistemul”
Guvernul a aprobat astăzi hotărârea privind propunerea de încetare a stării de urgență în sectorul energetic, începând cu data de 25 aprilie, la exact o lună de la instituirea acesteia. Premierul Alexandru Munteanu a declarat că intervențiile desfășurate de autorități în această perioadă au dat rezultate bune, au fost atinse obiectivele necesare, fiind asigurată funcționarea eficientă a sistemului și eliminate riscurile imediate. În același timp, Executivul propune instituirea stării de alertă, pentru a monitoriza situația în continuare și a acționa prompt în contextul unor eventuale riscuri, transmite MOLDPRES.
„Vom analiza o perioadă mai complicată și vom lua decizii importante în ceea ce privește stabilitatea sistemului nostru energetic. Vom propune spre aprobare hotărârea prin care solicităm Parlamentului încetarea stării de urgență în sectorul energetic, din 25 aprilie. Propunem ca starea de urgență să fie ridicată la exact o lună de când a fost anunțată fiindcă intervențiile în această perioadă au dat rezultate bune, am atins obiectivele necesare, am reușit sa stabilizam sistemul și să eliminăm riscurile imediate. În perioada sărbătorilor pascale, am avut lumină, am asigurat confortul, sistemul funcționează în parametrii normali”, a declarat Alexandru Munteanu, la începutul ședinței de astăzi a Guvernului.
În același timp, premierul a subliniat că instituțiile responsabile trebuie să manifeste prudență în continuare, deoarece contextul mondial și regional rămâne complicat. În aceste condiții, Guvernul a propus instituirea stării de alertă în sectorul energetic pentru o perioadă de 60 de zile.
„Propunem ca nivelul de prudență să fie micșorat de la starea de urgență la starea de alertă, să fie reintrodusă pentru o perioadă de 60 de zile. Este o măsură de prevenție care ne va permite să reacționăm rapid și numai atunci când este necesar”, a afirmat Alexandru Munteanu.
Prim-ministrul a adăugat că urmează a fi stabilită data exactă și formatul prezentării în Parlament a Raportului privind acțiunile întreprinse pe perioada stării de urgență.
Parlamentul Republicii Moldova a instituit stare de urgență la nivel național pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 25 martie 2026, la propunerea Guvernului, după ce Linia electrică aeriană Isaccea–Vulcănești a fost deconectată în seara zilei de 23 martie, în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei.
China propune aprofundarea cooperării în domeniul apărării cu Republica Moldova, în numele păcii și dezvoltării
Investiții de circa 17 milioane de lei pentru patru localități din Leova care au decis să se amalgameze
Parlamentul a luat act de demisia deputatului Alexandru Trubca
Premierul Vasile Tofan, după discuția cu ministrul Radu Musteață: „Nu voi lua decizii pe baza unor acuzații neverificate sau a unor fotografii interpretate în mod diferit”
Igor Grosu, despre descinderile la Moldsdata: „Instituțiile trebuie să investigheze cap-coadă și să prezinte toată informația”
Deputații au ratificat Convenția care va permite Ucrainei să solicite despăgubiri de la Federația Rusă pentru prejudiciile de război
Evoluția relațiilor dintre Republica Moldova și Regatul Țărilor de Jos și cooperarea în domeniul securității, discutate de vicepremierul Mihai Popșoi și ambasadorul Fred Duijn
MAE recomandă evitarea călătoriilor neesențiale în Federația Rusă, pe fondul riscurilor sporite de securitate
VIDEO // Mihai Popșoi: „Relația cu Federația Rusă este complicată, dar abordarea rămâne bazată pe drept internațional”
Amalgamare voluntară la Hâncești: șase primării se unesc și vor primi 40,8 milioane de lei pentru dezvoltare
Mihai Popșoi: „Următorul obiectiv este deschiderea celorlalte clustere de negocieri cu Uniunea Europeană”
Mihai Popșoi: Relațiile externe trebuie valorificate mai mult în beneficiul economiei Republicii Moldova
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Pe agendă sunt incluse proiecte privind energia, justiția și infrastructura școlară
GALERIE FOTO // Prima ședință a Guvernului Tofan, în imagini: priorități, decizii și atmosfera din debutul noului Executiv
FOTO // Festivalul „La Seceriș” a celebrat tradițiile rurale și munca agricultorilor la Cîrnățeni
Podul din Cania, raionul Cantemir, va fi reparat capital
Premierul Vasile Tofan, după ședința CNMC: „Vom interveni înainte ca problemele să se transforme în crize mai mari, vom proteja oamenii și vom asigura continuitatea serviciilor”
Drumurile din Republica Moldova vor fi evaluate obligatoriu la fiecare cinci ani
Prioritatea absolută este apa potabilă pentru oameni, anunță premierul Vasile Tofan. Măsuri dispuse pentru furnizori, agenți economici și autorități locale
Premierul Vasile Tofan, despre tariful la gaze: „60% nu putem influența, dar la celelalte 40% este loc de optimizare”
Premierul Vasile Tofan anunță noi măsuri pentru asigura piața cu motorină și a proteja consumatorii de scumpiri: „Trebuie să intervenim înainte ca problemele să se amplifice”
VIDEO // Alertă hidrologică. Gheorghe Hajder: „Este mai bine să ne pregătim decât să acționăm după”
Protest în fața Parlamentului împotriva majorării tarifelor la gaze. Igor Grosu cere opoziției soluții: „Să vină cu propuneri de restructurare a Moldovagaz”
VIDEO // Premierul a anunțat o serie de noi măsuri pentru stabilizarea pieței energetice
O persoană a pierdut peste 460 mii de lei după un apel fals despre credite
FOTO // Viitorul european al Republicii Moldova, dezbătut de vicepremierul Cristina Gherasimov și tineri din întreaga țară
FOTO // Magistrala de apă Chișinău–Strășeni–Călărași avansează cu peste 46 de kilometri de conductă construiți
Hotărârile judecătorești vor putea fi recunoscute mai ușor peste hotare. Moldova aderă la Convenția de la Haga
Particularitățile alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei vor fi incluse în Codul Electoral. Igor Grosu: „Să avem o Adunare legitimă, votată de cetățeni”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre criza energetică: „Nu riscăm să rămânem fără carburanți”