Republica Moldova, printre prioritățile României la Summitul NATO de la Ankara
Republica Moldova se va număra printre prioritățile pe care România le va promova la Summitul NATO de la Ankara, programat pentru 7–8 iulie 2026. Mesajul a fost evidențiat în cadrul mesei rotunde „Drumul spre Ankara”, desfășurată la București, cu participarea reprezentanților autorităților române, ai mediului academic, ai corpului diplomatic și ai Ambasadei Republicii Moldova în România, transmite MOLDPRES.
În cadrul discuțiilor, unul dintre mesajele centrale a vizat menținerea Republicii Moldova printre prioritățile României la Summitul NATO, în contextul provocărilor de securitate din regiunea Mării Negre.
„Pentru Republica Moldova, reafirmarea sprijinului constant al României și menținerea țării noastre printre prioritățile NATO reprezintă un semnal important al implicării comune pentru consolidarea securității, rezilienței și stabilității în regiunea Mării Negre. Asemenea angajamente reprezintă cea mai elocventă dovadă a sprijinului fără echivoc de care se bucură țara noastră din partea României și partenerilor occidentali”, se arată în comunicatul Ambasadei Republicii Moldova în România.
Summitul NATO din 2026 va avea loc la Ankara, în perioada 7–8 iulie, fiind prima reuniune la nivel înalt a Alianței găzduită de Turcia după summitul de la Istanbul din 2004. La reuniune sunt așteptați liderii celor 32 de state membre NATO, alături de reprezentanți ai Uniunii Europene și ai unor state partenere din regiunea Indo-Pacific și din Golf. potrivit portalului oficial al Alianței.
Potrivit agendei anunțate de NATO și declarațiilor oficialilor Alianței, principalele teme ale summitului vor fi:
- consolidarea apărării colective și a capacităților de descurajare;
- creșterea cheltuielilor pentru apărare și implementarea angajamentului ca statele aliate să aloce până la 5% din PIB pentru apărare până în 2035;
- dezvoltarea industriei de apărare, inclusiv prin investiții și contracte de miliarde de dolari;
- continuarea sprijinului pentru Ucraina și consolidarea rezilienței acesteia în fața agresiunii ruse;
- securitatea regiunii euro-atlantice, inclusiv situația din Ucraina, Orientul Mijlociu și regiunea Mării Negre, transmite Reuters.
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a anunțat că la summit vor fi prezentate contracte în domeniul apărării în valoare de zeci de miliarde de dolari, menite să accelereze producția militară și să întărească baza industrială a Alianței. Totodată, liderii NATO urmează să reafirme sprijinul politic și militar pentru Ucraina.
Comisia de evaluare a contestat decizia CSP în cazul lui Vasile Plevan
Ambasadorul Republicii Moldova la Moscova a fost convocat la MAE a Federației Ruse. Diplomatul a primit o notă de protest
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, explică reforma salarizării: „Se pune capăt disparităților dintre instituții și se stabilește o ierarhie clară a salariilor”
DOC // Autoritățile locale din Republica Moldova vor putea participa la proiecte europene comune
MAE respinge acuzațiile Ambasadei Rusiei și precizează că nu au fost reținute valize sau curieri diplomatici
Comisara europeană pentru Mediu, așteptată în prima sa vizită în Republica Moldova
Pe cine vede Maia Sandu la Președinție după ea? Ce spune despre Dorin Recean și Nicu Popescu
Președinta Maia Sandu: „Retragerea trupelor ruse din Transnistria rămâne o prioritate în dialogul cu partenerii europeni”
Președinta Maia Sandu, despre scandalul de la MoldATSA: „Este un caz foarte grav și impune controale și la alte întreprinderi”
Vicepremierul Mihai Popșoi a avut o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp. Consolidarea coeziunii sociale, pe agendă
DOC // Republica Moldova va avea noi ambasadori în India și Armenia, precum și un Reprezentant Permanent pe lângă Consiliul Europei
Moldova și Germania își consolidează dialogul pe tema negocierilor de aderare la UE Cristina Gherasimov: „Moldova are un prieten de încredere în Germania, care ne cunoaște eforturile și susține drumul nostru spre UE”
Deputații se întrunesc vineri în ședință plenară. Noi reguli pentru cartelele SIM și protecție sporită pentru salariați, printre subiectele examinate
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1”
Google a desemnat Coob Ads drept official Google Ads Sales Representative în Moldova
Condiții mai bune pentru elevi și profesori: BEI acordă un împrumut de 40 de milioane de euro pentru modernizarea a 20 de școli
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu reprezentanta specială a Uniunii Europene în procesul de negocieri privind reglementarea transnistreană
Cronica ARHIVELOR // Roland Vieru, regizorul care a îmbinat cinematografia cu artele plastice
Absolvenți ai colegiilor și centrelor de excelență au aflat rezultatele preliminare ale examenului de calificare în baza testelor unice
VIDEO // Președinta Maia Sandu anunță „curățenie generală” în instituții: „Tratamentul preferențial, risipa banului public sunt inacceptabile”
Începând cu 1 iulie, vârsta standard de pensionare pentru femei va fi de 62 de ani
Curs valutar anunțat de BNM pentru prima zi a lunii iulie: cât costă euro și dolarul
Republica Moldova, printre prioritățile României la Summitul NATO de la Ankara
Cutremure în Venezuela. Bilanțul urcă la 1.943 de morți și 10.500 de răniți
Agenda evenimentelor, miercuri, 1 iulie
VIDEO // Igor Grosu, după scandalul de la MoldATSA: „Avem datoria să ne asumăm responsabilitatea atunci când există probleme. Am început investigații interne și la alte întreprinderi de stat”
Ministra Natalia Plugaru: compensațiile la energie vor fi acordate și în următorul sezon rece
Vremea caniculară se menține miercuri. Maxime de până la +36 de grade Celsius, prognozate de meteorologi
Grav accident rutier la Leova: un copil de 13 ani a decedat
BTA: Restricții de circulație pentru camioanele de mare tonaj, introduse în Bulgaria pe fondul valului de căldură