
Instituțiile publice din Republica Moldova vor fi modernizate
Parlamentul va analiza un proiect de lege pentru modernizarea instituțiilor publice. Documentul a fost examinat astăzi de Comisia administrație publică și dezvoltare regională și urmează să fie propus plenului pentru aprobare, comunică MOLDPRES.
Documentul, elaborat de Cancelaria de Stat, stabilește reguli clare pentru constituirea, reorganizarea, funcționarea și desființarea instituțiilor publice, având ca obiectiv crearea unui sistem instituțional flexibil și eficient în administrația publică centrală. Proiectul propune definirea clară a mandatelor instituțiilor, eliminarea suprapunerilor de competențe și o delimitare distinctă între structurile de elaborare a politicilor și cele de implementare.
Potrivit proiectului, instituțiile publice vor fi înființate la propunerea autorităților centrale sau locale, iar reorganizarea ori desființarea acestora se va face prin hotărâre a Guvernului sau decizia fondatorului. Documentul prevede inclusiv modul de selecție al directorilor, evaluarea performanței instituțiilor, precum și reguli clare privind personalul, salarizarea și responsabilitățile acestora.
Un element nou este rolul consiliului instituției publice, care va supraveghea și monitoriza procesul decizional. Fondatorul va selecta membrii consiliului prin concurs, va aproba regulamentele de funcționare, programele strategice și bugetul anual.
Totodată, Comisia parlamentară a analizat și un proiect de modificare a legislației conexe, ce prevede interdicția instituțiilor publice de a desfășura activități comerciale, precum și abrogarea prevederilor care permiteau fondarea societăților comerciale de către acestea.
La acest moment, în Republica Moldova sunt înregistrate 457 de instituții publice.
Aprobat de Guvern: cetățenii vor beneficia de mai multă siguranță atunci când traversează frontiera
Raportul privind executarea hotărârilor CEDO în 2024 a fost audiat în Legislativ
Un incendiu a izbucnit într-un apartament din capitală. O persoană a fost găsită carbonizată
Încă un judecător de la Curtea de Apel Centru nu a promovat evaluarea externă
Serviciul Vamal acordă suport în desfășurarea anchetei în cazul șefului Biroului Vamal Centru și a unui broker vamal, reținuți pentru corupere
Un nou centru socio-medical modern a fost inaugurat la Ungheni, destinat vârstnicilor, persoanelor cu dizabilități și refugiaților
Șeful Biroului Vamal Centru și un broker vamal, reținuți într-un dosar de corupere pasivă
Dorin Recean: „Continuăm să lucrăm pentru a încheia Acorduri de securitate socială cu statele în care sunt stabiliți cetățeni ai Republicii Moldova”
Cămașa Națională a Ucrainei „Vyshyvanka”, sărbătorită în centrul Chișinăului
Șeful Postului Vamal Intern Căușeni a fost reținut de CNA pentru corupere pasivă
Republica Moldova încheie sesiunea de screening bilateral pe Clusterul „Competitivitate și creștere inclusivă” la Bruxelles
Săptămâna Educației, lansată în Republica Moldova. Maia Sandu: „Cu încredere și solidaritate, putem face din educație forța care modernizează Moldova”
GALERIE FOTO // Deschiderea oficială a Săptămânii Educației în Moldova, ediția a II-a
Ministrul Agriculturii va merge în nordul țării pentru a discuta cu fermierii
Curtea Constituțională de la București a respins contestația formulată de George Simion privind anularea alegerilor prezidențiale din România
Speakerul Igor Grosu a invitat cetățenii și deputații la Ziua Ușilor Deschise în Parlament
Republica Moldova marchează Ziua internațională a diversității biologice
Peste 4 500 de bărbați au beneficiat anul trecut de indemnizații paternale. CNAS anunță condiţiile de stabilire a plății
Droguri de jumătate de milion de lei au fost depistate în sudul țării. Trei bărbați au fost reținuți
Fiscul a încasat săptămâna trecută la buget peste 860 de milioane de lei
CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți
ANSA a început verificarea taberelor de odihnă pentru sezonul estival 2025
Creștinii ortodocși îl sărbătoresc astăzi pe „Sfântul Nicolae de Vară”
Gheorghe Budeanu ar putea fi noul membru al Consiliului de Supraveghere și Dezvoltare al Companiei „Teleradio-Moldova”
Dolarul scade cu 12 bani, iar euro crește ușor