ro
Economie
16 Aprilie, 2025 / 05:36
/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal a încasat peste 803 mil de lei în ultima săptămână

În ultima săptămână, Serviciul Vamal a încasat la bugetul de stat peste 803,1 milioane de lei, transmite MOLDPRES.

În această perioadă, persoanele fizice au introdus bunuri a căror valoare în vamă depășește limita neimpozabilă, fiind încasate plăți în valoare circa 28,8 milioane lei, ceea ce reprezintă 3,6% din totalul sumei. Banii colectați de la contribuabili sunt vărsați direct în bugetul de stat și redistribuiți pentru salarii, dezvoltarea infrastructurii și proiecte sociale.

De asemenea, pe parcursul săptămânii trecute, au fost perfectate 11 658 declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 70 325 de traversări. Cele mai tranzitate posturi vamale rămân a fi Leușeni și Sculeni, cu 16 323 și, respectiv, 12 666 de traversări.

De la începutul anului curent, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat circa 10,6 miliarde lei, ceea ce constituie îndeplinirea cifrei de control la 102,8%.